Oszczędności

Zmiana regulaminu Kokos.pl – szansa na wyższe zyski z inwestycji.

fotolia.com
Zmiana regulaminu Kokos.pl – szansa na wyższe zyski z inwestycji.

Od 1 września wprowadzone zostaną zmiany w regulaminie serwisu Kokos. Dla inwestorów oznacza to m.in. nową metodę weryfikacji pożyczkobiorców oraz szansę na wyższy zysk z inwestycji.

Witaj,

1.09.2016 r. zmieni się regulamin Kokos.pl.

Najważniejsze zmiany:

- Nowa, bezpłatna i opcjonalna weryfikacja Friendly Score, która na podstawie Twojej aktywności na Facebooku, Twitterze, Linkedinie uwiarygodni Cię w oczach Inwestorów.

- Udostępnimy możliwość usunięcia aukcji przy inwestycjach nie przekraczających 50% wnioskowanej kwoty pożyczki.

- Zmiany w prowizjach – zwiększenie prowizji za udzielenie pożyczki oraz spłata prowizji w ratach

Tak wyglądała wiadomość, którą otrzymałem z racji bycia użytkownikiem serwisu. Po zapoznaniu się ze szczegółami zmian okazało się, że zakres zmian jest nieco szerszy i warty uwagi.

Wyższa prowizja

Podwyższeniu ulega wartość prowizji za udzielenie pożyczki. Wiadomość trudno uznać za dobrą z punktu widzenia pożyczkobiorców (choć prowizja ma być kredytowana a nie, jak dotychczas, pobierana z góry). Dla inwestorów jest to jednak dobra wieść ponieważ prowizja dzielona jest 50/50 między pożyczkodawcę a Kokos. Warto zwrócić uwagę na konieczność uzupełnienia danych do PIT w serwisie jako warunku wypłacenia wynagrodzenia.

Podział prowizji

kokos.pl

Zmianę widać już w cenniku na stronie serwisu. W sekcji FAQ znajdują się na razie informacje przedstawiające stan rzeczy, który utrzyma się do końca sierpnia.

Zmiany prowizji

kokos.pl

Serwis przewidział jednak wyjątki od przedstawionych, nowych zasad.

Użytkownicy, którzy otrzymali przynajmniej jedną pożyczkę przed zmianą regulaminu, otrzymają promocję na prowizje na obecnym poziomie oraz sposobie naliczania przez najbliższy rok.  Dodatkowo prowizja w wysokości 1% od kwoty pożyczki oraz sposób naliczania dotyczyć będzie pożyczek Użytkowników, którzy w trakcie aktywowania aukcji posiadają kwotę aktualnie zainwestowanych środków równą co najmniej sumie kwot pożyczek pozostających do spłaty, lub co najmniej sumie kwot trwających aukcji, lub co najmniej wnioskowanej kwocie pożyczki (pożyczka inwestorska). Utrzymujemy również dotychczasowe prowizje oraz sposób naliczania prowizji dla niebieskich gwiazdek. (źródło: kokos.pl)

Nowy sposób weryfikacji

Friendly Score to nowa forma weryfikacji, której mogą poddać się pożyczkobiorcy. Zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronie, usługa ma być dobrowolna oraz bezpłatna w przypadku jej zamówienia w momencie wnioskowania o pożyczkę. Zgodnie z cennikiem standardowa opłata za usługę wynieść ma 5 zł.

Friendly Score

kokos.pl

Ogólnie weryfikacja polegać ma na analizie danych udostępnionych w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Linkedin. Więcej na temat usługi przeczytać można tutaj (PL) oraz tutaj (ENG). Na stronie z opisem zakresu zmian znajduje się informacja, że na podstawie udostępnionych danych dokonana zostanie ocena zdolności kredytowej, ale rozumiem, że to pomyłka. Dane będą miały raczej wpływ na ocenę wiarygodności i nadanie scoringu.

Wynagrodzenie zawsze

Pozytywną, z punktu widzenia inwestora, zmianą jest ta dotycząca wynagrodzenia inwestora w przypadku spłaty pożyczki w okresie 14 dni od zawarcia umowy. Na wcześniejszą praktykę zwracałem uwagę w tym tekście.

Poprzednio, w przypadku spłaty należności w okresie 14 dni, inwestor zwalniał pożyczkobiorcę z obowiązku zzapłaty wynagrodzenia i otrzymywał jedynie połowę prowizji należnej Kokosowi. Stosowny zapis w umowie pożyczki wyglądał tak:

Wcześniejsza spłata

kokos.pl

Dziś nie odnajduję go już w treści umowy.

Inną zmianą, choć przyznaję, że niezrozumiałą dla mnie, jest informacja o rezygnacji z weryfikacji rachunku.

Rezygnacja z weryfikacji rachunku

kokos.pl

Zarówno w cenniku jak i dokumencie Zasady weryfikacji znajdują się pozycje Weryfikacja rachunku, a także informacja, że jest na obowiązkowa dla każdego użytkownika serwisu (zarówno pożyczkodawcy jaki i pożyczkobiorcy). Przesłałem więc zapytanie do serwisu z prośbą o wyjaśnienie w na czym polegała będzie rezygnacja z weryfikacji rachunku.

Weryfikacja rachunku zapisy

kokos.pl

Z punku widzenia inwestora pozytywnie należy ocenić, w mojej opinii, zmiany dotyczące:

– podziału prowizji pobieranej przez serwis od pożyczkobiorcy,

– dodaniu nowej formy weryfikacji pożyczkobiorcy,

– zmianę zasad dotyczących przysługującego wynagrodzenia w przypadku spłaty pożyczki w terminie 14 dni.

Ocenę wprowadzanych zmian jak zwykle pozostawiam do rozważenia indywidualnego.

AKTUALIZACJA:

No i wszystko jasne. Odpowiedź od Kokosa na prowadziła mnie na właściwy trop.

„w cenniku oraz regulaminie „Zasady weryfikacji”, które zaczną obowiązywać od 2016-09-01 nie ma weryfikacji rachunków. Dodam również, że ww. weryfikacja nigdy nie była obowiązkowa. Prawdopodobnie wspomina Pan o weryfikacji rachunku bankowego. W kwestii tej weryfikacji żadne zasady nie ulegają zmianie.”

Porównałem więc nową oraz starą wersję Zasad weryfikacji, a tam widoczne są: weryfikacja Rachunku oraz weryfikacja rachunków. Rezygnacja jest z weryfikacji rachunków.

Weryfikacja rachunków

kokos.pl

A Ty jak oceniasz zmiany ? Podziel się opinią.

Click to add a comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Oszczędności

More in Oszczędności

glowna

JuniorGo – nie daj się oskubać.

FinronMarzec 22, 2017
glowna

Grosz do grosza i będzie kokosza…

FinronMarzec 4, 2017
glowna

Inwestycja w producentów gier

FinronLuty 13, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.