Biznes

Zapytaj prawnika…

fintechstart.pl
Zapytaj prawnika…

„Fintech Start – zapytaj prawnika” to projekt skierowany do młodych przedsiębiorców działających w branży fintech. Wspólne przedsięwzięcie Vivus Finance oraz kancelarii prawnej TRIO Legal Snażyk Granicki ma zapewnić startupom darmowe wsparcie prawne, w najbardziej nurtujących je obszarach. Pierwsza edycja projektu potrwa do końca sierpnia 2017 roku.

Tak, w komunikacie prasowym w serwisie Newseria, opisywany jest wspólny projekt Vivusa oraz kancelarii prawnej Trio Legal. Przyznaję, że pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, to pomysł na zbieranie danych osobowych w celach marketingowych przez Vivusa. W sumie jednak Vivus nie oferuje finansowania firmom, tak więc dane takie nie miałyby wielkiej wartości ( zakładam oczywiście, że nie zostałyby nikomu później odsprzedane). Akcja ma swój regulamin, który potwierdza, że dane uczestników nie są zbierane w celach marketingowych (nie ma konieczności wyrażenia takiej zgody). Zatrzymajmy się zatem na chwilę przy regulaminie i zweryfikujmy podstawowe informacje na temat akcji Zapytaj prawnika.

Podmiotem świadczącym usługi prawne jest kancelaria Trio Legal Snażyk Granicki Sp. k. Na stronie akcji znajduje się informacja, że:

„Eksperci kancelarii TRIO Legal Snażyk Granicki posiadają wieloletnie doświadczenie we współpracy z klientami z sektora nowych technologii. W ramach swojej praktyki wspierają klientów asystując przy sporządzaniu umów licencyjnych oraz w aliansach strategicznych i partnerstwach korporacyjnych. Dbają m.in. o prawne zagwarantowanie całkowitej ochrony patentowej oraz rejestrację znaków towarowych. Zapewniają też pełną obsługę prawną przy porozumieniach o współpracy na rzecz rozwoju oraz porozumieniach badawczo-rozwojowych, komercjalizacji wyników badań naukowych, a także podczas przygotowywania umów outsourcingowych i dystrybucyjnych (online / offline). Doradzają w trakcie całego procesu inwestycyjnego oraz przy sporządzaniu umów dot. nabycia lub sprzedaży technologii”

Zgodnie z KRS podmiot działa od roku 2013, ale w obecnej formie zdaje się, że od niedawna, tj. od stycznia tego roku. Na stronie kancelarii znajduje się informacja o połączeniu, w wyniku którego powstała podmiot Trio Legal. Rzut oka na informacje na temat specjalizacji zespołu, czy profili na LinkedIn zdaje się potwierdzać, że nie są to jakieś ogórki, tylko rzeczywiście ludzie działający w obszarze, którego dotyczy akcja zapytaj prawnika. Chyba, że macie jakieś inne ciekawe informacje na ten temat…

To tyle jeśli chodzi o przedstawienie kancelarii. Teraz kilka słów o tym, na czym właściwie polegać ma akcja.

Jak działa Zapytaj prawnika

fintechstart.pl

Zasada jest prosta: należy wypełnić prosty formularz kontaktowy na stronie fintechstart.pl i poczekać na weryfikację zgłoszenia. „Akcja skierowana jest do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w branży FinTech, tj. szeroko pojętych innowacyjnych usług finansowych świadczonych za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.” Weryfikacja powinna zająć nie więcej niż 7 dni, i w tym terminie udzielona będzie decyzja o zakwalifikowaniu bądź odrzuceniu zgłoszenia.

W przypadku pozytywnej decyzji, można liczyć, zgodnie z regulaminem, na:

a. konsultacje z zakresu istniejących regulacji prawnych rynku usług finansowych,

b. konsultacje na temat, innych niż regulacyjne, zagrożeniach prawnych związanych z działalnością prowadzoną lub planową przez Startup,

c.konsultacje na temat innych zagadnień prawnych związanych z prowadzoną lub planowaną działalnością.

Forma udzielania konsultacji jest kilka: drogą telefoniczną, mailową, via Skype lub inne komunikatory, jak również w siedzibie kancelarii. Termin konsultacji należy ustalić z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem.

Z zamieszczonej nieco wyżej grafiki wynika, że konsultacja trwała będzie 30 minut, choć jednocześnie regulamin dopuszcza, że czas ten może wydłużyć się do maksymalnie 2 godzin.

Zapytaj prawnika czas konsultacji

http://fintechstart.pl

Szczerze mówiąc, to bardziej wygląda na czas na zaprezentowanie przez kancelarię swoich usług potencjalnym Klientom niż pełnowartościową pomoc prawną, związaną z prowadzoną lub planowaną działalnością.

W związku z tym, tytułu takiej jak ten poniższy, z jednego z poczytnych portalu (tak na marginesie, to uwaga dotycząca jednego z „eksperckich” tekstów zamieszczonych w nim pojawiła się przy okazji opisywania przeze mnie Inwestycji w supermarkety) można włożyć między bajki.

Zapytaj prawnika innPoland

innpoland.pl

Zapytaj prawnika należy, według mnie, traktować przede wszystkim jako kampanię wizerunkową Vivusa oraz promocję usług kancelarii Trio Legal. 30 minutową konsultację, oferowaną w ramach akcji, trzeba traktować…właśnie jako 30 minutową konsultację. Nikt poważny nie uwierzy chyba, że w takim czasie można przeanalizować jakikolwiek złożony problem prawny, a tym bardziej w tzw. branży fintech. Aczkolwiek, trzeba dodać, że akcja nie niesie właściwie żadnego ryzyka dla uczestnika. W najgorszym wypadku straci 30 minut na niewiele wartą konsultację.

View Comments (1)

1 Comment

  1. Pingback: Psychologia

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Biznes

More in Biznes

głowna

Oto crowfunding. Przegląd platform finansowania społecznościowego.

FinronMaj 18, 2017
glowna

Sprawdź co kryją gwiazdki…

FinronKwiecień 29, 2017
glowna

Już jest – regulamin Happy Miles.

FinronGrudzień 31, 2016

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.