Oszczędności

Social lending bez ryzyka? Zmiany w ofercie eMONERO.

emonero.pl
Social lending bez ryzyka? Zmiany w ofercie eMONERO.

Kilka dni temu, otrzymałem od przedstawiciela eMONERO informację o wprowadzonych zmianach w zasadach funkcjonowania serwisu, które dziś chciałbym Wam przedstawić.

Serwisowi poświęciłem dotychczas dwa wpisy. Pierwszy z nich miał formę mojej recenzji, w drugim oddałem głos jego przedstawicielom i zaprezentowałem Ich komentarze do wyrażonych przeze mnie wątpliwości.

Wspomniana przeze mnie wiadomość miała następującą treść:

„W nawiązaniu do pańskich tekstów na temat eMONERO, chciałbym poinformować o bardzo ważnych zmianach w naszej ofercie, które zwiększają znacząco atrakcyjność zarabiania na pożyczkach w naszym serwisie.

Zmiany:

- Każda spłacona pożyczka przynosi 10% zysku

- eMONERO nie pobiera żadnych opłat od pożyczkodawców

- Każda niespłacona pożyczka po 90 dniach może zostać wykupiona w 100% przez eMONERO

Powyższe zasady oznaczają, że pożyczkodawcy nigdy nie tracą w eMONERO – ryzyko dotyczy tylko tego, ile zarobią :)

Szczegółowe informacja o zarabianiu na pożyczkach w eMONERO znajdują się na stronie:  https://emonero.pl/static/invest

Wspomniane zmiany zobrazowane są pod wskazanym powyżej linkiem w następujący sposób.

ZMIANY EMONERO

emonero.pl

Szczególnie moją uwagę zwróciła ostatnia ze wspomnianych zmian. Czy rzeczywiście jest możliwe, aby inwestycja w pożyczki społecznościowe pozbawiona była ryzyka straty ? Sprawdziłem jak w szczegółach prezentują się zmiany.

Każda pożyczka przynosi 10% zysku

Tutaj zmiana ma, w moim odczuciu, charakter fundamentalny i dotyczy zmiany sposobu wynagradzania Pożyczkodawców, a nie wyłącznie wysokości wynagrodzenia. Poprzednio wynagrodzeniem dla Pożyczkodawcy była prowizja (7,5%), aktualnie są to odsetki (10%). Wysokość odsetek wyrażona jest jednak oczywiście w stosunku rocznym. Biorąc pod uwagę okres inwestycji (pożyczki udzielane są maksymalnie do 30 dni, choć z możliwością przesunięcia terminu spłat) realne wynagrodzenie w skali jednej, terminowo spłacanej pożyczki wyniesie…0,83%. Raczej słabo.

eMONERO nie pobiera żadnych opłat od pożyczkodawców

Tutaj zmiana ma charakter raczej kosmetyczny. Z tabeli opłat zniknęła opłata należna od Pożyczkodawcy. W praktyce zmienia się jednak niewiele, bowiem poprzednia opłata należna eMONERO od Pożyczkodawcy, tak czy inaczej finansowane były przez Pożyczkobiorcę.

Każda niespłacona pożyczka po 90 dniach może zostać wykupiona w 100% przez eMONERO

Zapis z regulaminu, dotyczący wynagrodzenia za zawarcie umowy cesji, rzeczywiście wskazuje, iż Pożyczkodawca ma możliwość odzyskania 100% zainwestowanych środków.

cesja emonero

emonero.pl

Mówimy oczywiście o 100% kapitału, bez należnych odsetek. Te, w ramach zawartej umowy cesji, będą już należne cesjonariuszowi, czyli P2P LENDING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (właściciel serwisu eMONERO). Zmianie uległy również  inne zapisy związane z cesją. Poniżej zamieszczam fragment regulaminu wskazujący w jakich terminach możliwe jest zawarcie umowy cesji.

cesja emonero

emonero.pl/

Zgodnie z treścią umowy cesji, wynagrodzenie dla Pożyczkodawcy wypłacone zostanie w terminie 21 dni od zawarcia umowy cesji. W sumie więc, w przypadku nietrafionej inwestycji, czas przez jaki zamrożone będą środki w oczekiwaniu na skorzystanie z możliwości odsprzedania niespłaconej pożyczki, może sięgnąć nawet 111 dni.

Poniżej zamieszczam tabelę opłat i prowizji w wersji aktualnej oraz, dla porównania, w wersji sprzed wprowadzenia zmian.

opłaty emonero

Poprosiłem przedstawiciela serwisu o słowo komentarza, co do motywacji dla wprowadzonych zmian. Z punktu widzenia Pożyczkodawców/Inwestorów zmiany rzeczywiście sprawiają, że znika ryzyko poniesienia straty na inwestycji. Z drugiej jednak strony ceną minimalizacji tego ryzyka jest również minimalizacja potencjalnych zysków. Odpowiedź jaką otrzymałem, zamieszczam poniżej:

„Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim bezpieczeństwo środków finansowych osób udzielających pożyczek. Najważniejszym aspektem wprowadzonych zmian, jest pełna odpowiedzialność eMonero za wybór klientów, którym pożyczki są udzielane. W przypadku braku spłaty, eMonero pokrywa 100% wartości kapitału niespłaconej pożyczki. Informacje od naszych użytkowników wskazywały na to, iż niepewności zysku w poprzednim modelu, była stoperem do podejmowania decyzji o inwestycji w pożyczki z eMonero. Dlatego wyszliśmy tym oczekiwaniom naprzeciw i dokonaliśmy zmiany zmieniając podział zysku, niwelując do 0 ryzyko straty po stronie inwestora. Nominalny zysk z jednej pożyczki może się różnić w zależności od ilości przedłużeń. Z naszego doświadczenia wiemy, że to jest bardzo popularne mechanizm wykorzystywany przez pożyczkobiorców. Za każdy miesiąc okresu pożyczki, użytkownik otrzymuje 0,83% nominalnie. Czyli jeśli pożyczka, będzie przedłużana kilka razy to zysk z takiej pożyczki nalicza sie w wysokości 0,83% w każdym z tych kilku miesięcy”

Jak oceniacie zmiany? Czy nie sądzicie, że ograniczając ryzyko wylano dziecko z kąpielą?

like-finron

View Comments (2)

2 Comments

 1. Dawid

  Styczeń 19, 2017 at 9:32 am

  Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim zabezpieczenie interesów Emonero, a przynajmniej takie odnoszę wrażenie :) Ogólnie odnoszę wrażenie, że Emonero zrobiło dobrze nie inwestorom, ale samym sobie. Inwestorzy, mimo ograniczenia ryzyka, tak naprawdę głównie tracą. Wszelkie prowizje, na których mogli jeszcze skorzystać zabierane są przez serwis, do inwestora nie trafia nic (chodzi mi przede wszystkim o dobieranie kwoty pożyczki i inne). Widać to zresztą świetnie w tabelce. Po lewej stronie, która prezentuje obraz „sprzed” widzimy zyski zarówno dla samej platformy jak i inwestora. Obraz „po” wygląda raczej smętnie, bo inwestorowi nie należy się praktycznie nic prócz wspomnianego 0,83%… Uważam, że to nie w porządku. Dla takiej kwoty szkoda uganiać się za pożyczkami, to już chyba lepiej wrzucić na lokatę w banku i mieć święty spokój. Bez ryzyka niestety nie ma zysków, dlatego wszelkie dodatkowe zabezpieczenia spowodują brak jakiejkolwiek opłacalności… Takie inwestycje po prostu przestają być opłacalne i okazuje się, że to żyła złota przede wszystkim dla Emonero i zabezpieczenie ich interesów. Coraz mniej to przypomina social lending… A szkoda, bo zapowiadało się całkiem nieźle.

  • Finron

   Styczeń 20, 2017 at 7:30 am

   Zgadzam się z tym, że z perspektywy inwestora nie widać korzyści wynikających ze zmian. Tak jak piszesz, prowizje, które były wcześniej dzielone między inwestorów a Emonero, teraz są w całości zgarniane przez serwis. To zastanawiające posunięcie, biorąc pod uwagę, że w tego typu serwisach podstawa to jednak zbalansowanie oferty tak, aby była korzystna zarówno dla pożyczkobiorców jak i inwestorów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Oszczędności

More in Oszczędności

glowna

JuniorGo – nie daj się oskubać.

FinronMarzec 22, 2017
glowna

Grosz do grosza i będzie kokosza…

FinronMarzec 4, 2017
glowna

Inwestycja w producentów gier

FinronLuty 13, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.