Oszczędności

Silny Kurs II od mBanku, czyli słaby kurs dla Twoich oszczędności.

fotolia.com
Silny Kurs II od mBanku, czyli słaby kurs dla Twoich oszczędności.

W jednym z poprzednich wpisów przedstawiałem optymistyczną propozycję BGŻ Optimy  na uzyskanie 15% zysku w okresie 2 lat. Dziś przyjrzę się ofercie 4% potencjalnego zysku  na Lokacie Strukturyzowanej Silny Kurs II od mBanku.

Produkt jest potencjalnie mniej zyskowny (choć we wspomnianym wpisie zwróciłem uwagę na to jak wyglądałby zysk z Lokaty Dywidendowej przy zastosowaniu aktualnych założeń produktu i był on daleki od 15%) i bazuje na obserwacji średniego kursu USD/PLN ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w każdym dniu roboczym. Co, w ramach produktu, oferuje Bank?

korzysci

mbank.pl

 

Na swojej stronie, Bank udostępnia ciekawą formę prezentacji sposobu naliczania kuponów dziennych, które łącznie, na koniec inwestycji, złożą się na oprocentowanie środków. Po zapoznaniu się z prezentacją, oraz widocznymi powyżej cechami lokaty, można by rzec, że to prosty, w gruncie rzeczy, produkt: Bank wypłaci nam za 12 miesięcy pewien zysk, w zależności od tego, jak kształtował się będzie w tym czasie kurs USD/PLN. Jednak nic z tych rzeczy.

W dokumencie Scenariusze lokaty, Bank przedstawia jak może ukształtować się ostateczne oprocentowanie środków na lokacie, w zależności od liczby dni, w których zostanie spełniony warunek do naliczenia tzw. kuponu (o szczegółach nieco dalej). Z zaprezentowanych danych wynika, że każdy taki dzień będzie warty 0,016 %.

scenariusze

Kiedy jednak zajrzymy do dokumentu Zasady lokaty, wrażenie prostoty, a także uczciwości, tego produktu może, a według mnie nawet powinno, zostać zachwiane.

W dokumencie nie ma żadnych informacji o oprocentowaniu środków w okresie subskrypcji (04.12.2015 – 21.12.2015), tak więc raczej nieroztropnym byłoby wpłacanie ich z dużym wyprzedzeniem (o ile ktoś rozważa w ogóle inwestycję w ten produkt).

W wierszu Zysk z inwestycji można zapoznać się ze wzorem, służącym do ustalenia oprocentowania lokaty, oraz objaśnieniami użytych we wzorze symboli. I tutaj należy zatrzymać się na dłuższą chwilę.

wysokość kuponu

Na powyższej grafice zaznaczyłem bardzo istotną informację, dotyczącą maksymalnego zysku z zainwestowanych środków. Bank reklamuje produkt jak0 inwestycję, która może dać do 4% zysku w zależności od kursu USD/PLN. We wspomnianym dokumencie oznajmia jednak, że tak naprawdę maksymalny zysk może równie dobrze wynieść maksymalnie 3% wyłącznie za sprawą arbitralnej decyzji Banku, która, na domiar złego, zostanie podjęta już w momencie rozpoczęcia inwestycji. Sprawdźmy zatem jak kształtowałyby się scenariusze lokaty w przypadku ustalenia w dniu 22.12.2015r, że kupon wyniesie jednak 3%.

scenariusze 3procent

Przypominam, że powyższe wartości zostaną jeszcze pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych.

W związku ze sposobem ustalania kuponu, warto w tym momencie wrócić do okresów: subskrypcji oraz inwestycji.

okresy

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że wartość kuponu będzie ustalona nie w ostatnim dniu subskrypcji, ale w pierwszym dniu inwestycji. Ktoś może powiedzieć: a co to za różnica ? W zasadzie niewielka, gdyby nie fakt, że za wycofanie się z inwestycji Bank pobiera opłatę, która w pierwszym dniu wynosić będzie 2,55% zainwestowanej kwoty. W przypadku ustalenia kuponu na poziomie 3% to więcej niż potencjalny zysk z całej inwestycji w I scenariuszu. Proszę również o zwrócenie uwagi na fakt, że kwota opłaty maleje po każdym tygodniu trwania inwestycji, z wyjątkiem właśnie pierwszej zmiany, która nastąpić ma w drugim dniu inwestycji.

oplata za zerwanie

W dokumencie Zasady lokaty jest jeszcze jeden zapis, który jest nieco niepokojący, a który pojawia się przy okazji informacji o określeniu dopuszczalnego przedziału, w którym powinien kształtować się kurs USD/PLN, aby zyskiwać na lokacie.

kurs

Widać więc, że co do zasady, punktem odniesienia będą dane publikowane przez NBP, jednak Bank zastrzegł sobie prawo do wyznaczenia ostatecznej wartości odsetek w sposób…właściwie nie wiadomo jaki, oraz w sytuacji bliżej nieokreślonej. Wracając jednak do samej konstrukcji produktu…

Dopuszczalny, dolny poziom kursu w każdym dniu obserwacji to -0,17 zł, a górny +0,05 zł względem kursu NBP z dnia 22.12.2015r. Akceptowane odchylenia są więc niesymetryczne i nakierowane raczej na scenariusz umocnienie się złotówki względem dolara (albo osłabnięcia dolara, jak kto woli). Nie podejmuję się oceny tego jak zachowa się złotówka względem dolara w roku 2016.  Postanowiłem jednak sprawdzić jak kształtował się kurs USD/PLN w ostatnim roku.

kurs bankier

Źródło: bankier.pl

 

Patrząc przez pryzmat konstrukcji produktu mBanku, był to zły rok, ponieważ upłynął na umocnieniu się dolara zdecydowanie powyżej kursu wyjściowego. Jak jednak wiadomo, każdy wzrost się kiedyś kończy, więc może na to właśnie nastawiony jest Silny Kurs II ? Choć z drugiej strony konstrukcja produktu sprawia, że najbardziej pożądana byłaby stabilizacja kursu, w ramach wyznaczonego przedziału.

Ostatecznie, jak zwykle, ocenę produktu pozostawiam do indywidualnego rozważenia. Moim zdaniem jednak nie jest to dobry kurs na lokowanie swoich pieniędzy, z uwagi na niski potencjalny zysk oraz opisane powyżej, nieuczciwe w mojej opinii, działania Banku w zakresie ustalania maksymalnego kuponu lokaty.

Aktualizacja: Odpowiedź Banku na pytanie o sposób ustalenia ostatecznej wartości kuponu, a także sytuacji, w której Bank sam ustali wartość odsetek.

W nawiązaniu do treści Pana maila uprzejmie informuję, że ostateczna wartość kuponu (w przypadku każdej lokaty strukturyzowanej) zależy od ceny instrumentu finansowego na wybrane przez nas aktywo bazowe. W tym wypadku wycenialiśmy instrument 26.11.2015, podczas gdy ostateczne ustalenie ceny i zakup instrumentu nastąpi 22.12.2015. Ten miesiąc różnicy powoduje ryzyko, że kurs USD/PLN zmieni się na tyle (wraz ze wzrostem zmienności – wahań kursu), że Bank, nie będzie w stanie sfinansować  zakupu instrumentu, który dałby maksymalny kupon 4%.

Odpowiadając na Pana drugie pytanie, zdarzenia to na przykład działania wojenne, kiedy kursy średnie (fixingu) ogłaszane przez NBP nie byłyby prezentowane w każdym dniu roboczym. Gdyby w pojedynczym dniu roboczym nie byłoby opublikowanego kursu USD/PLN przez NBP, bank przyjmie wartość opublikowaną w dniu poprzednim.

Click to add a comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Oszczędności

More in Oszczędności

glowna

JuniorGo – nie daj się oskubać.

FinronMarzec 22, 2017
glowna

Grosz do grosza i będzie kokosza…

FinronMarzec 4, 2017
glowna

Inwestycja w producentów gier

FinronLuty 13, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.