Oszczędności

Regularne oszczędzanie z Nest Rodzinne Oszczędności.

nestbank.pl
Regularne oszczędzanie z Nest Rodzinne Oszczędności.

O tym, że standardowe oprocentowanie depozytów ostatnimi czasy jest mało atrakcyjne nie trzeba nikomu przypominać. Warto zatem przyjrzeć się każdej ofercie, która oferuje wyższe niż przeciętne oprocentowanie. Jeżeli do tego jest jeszcze premia za regularne oszczędzanie to wygląda całkiem obiecująco. Taką ofertę przygotował nowy-stary gracz na rynku – Nest Bank.

Piszę nowy-stary ponieważ Nest Bank to tylko nowa marka już funkcjonującego Banku, dawniej działającego pod nazwami handlowymi Bank Smart oraz Biz Bank.

Nest Rodzinne Oszczędności to propozycja Nest Banku na regularne oszczędzanie na dowolny cel.

Oszczędzanie wstęp

nestbank.pl

W przypadku marki, która funkcjonuje od dosłownie kilku dni, stwierdzenie „zawsze” jest odrobinę śmieszne, ale nie to w tym momencie jest najważniejsze. Najważniejsze są zasady na jakich funkcjonować ma produkt. Przedstawię je zgodnie z punktami, w jakich opisuje go sam Bank oraz na podstawie regulaminu promocji „Nest Rodzinne Oszczędności z Premią”.

regularne oszczędzanie 1

nestbank.pl

Zgodnie z powyższym, jest 3 dostępne okresy oszczędzania: 5, 10 oraz 15 lat. Okresy ten liczone są od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otwarto konto. W tym czasie dokonywać należy wpłat, w określonej, zadeklarowanej wysokości. Dla jasności, poniżej definicje wspomnianych pojęć.

definicje nest bank

nestbank.pl

regulatne oszczędzanie 234

nestbank.pl

Od wybranego okresu oszczędzania zależy, jakie kwoty będziemy mogli wpłacać na konto. Przedziały prezentują się następująco:

– dla okresu oszczędzania wynoszącego 5 lat: 50-600 zł,

– dla okresu oszczędzania wynoszącego 10 lat: 50-300 zł,

– dla okresu oszczędzania wynoszącego 15 lat: 50-200 zł,

Ważne aby dobrze oszacować swoje możliwości w kwestii wysokości miesięcznych wpłat. Zobowiązanie obejmuje bowiem długi okres, a brak jest możliwości zmiany zadeklarowanej kwoty wpłat w całym okresie oszczędzania. Wpłata zadeklarowanych kwot z powyższych przedziałów to jeden z warunków wypłaty premii. Jeden z czterech, które należy spełnić łącznie:

Warunki nest bank

nestbank.pl

Obowiązek posiadania konta przez cały rok jest dość logiczny. Warunek udzielenia i niewycofywania zgody na wszelaki marketing to też raczej standard. Dwa pozostałe punkty zasługują już jednak na nieco więcej uwagi. Ponieważ założenie jest takie, że produkt ma zachęcać do regularnego oszczędzania i premiować za nie, naturalnym  zdaje się być obowiązek utrzymania tejże regularności. Przejawia się to obowiązkiem dokonania wpłat w  przynajmniej 11 miesiącach kalendarzowych roku oszczędzania. I tutaj uwaga: rok oszczędzania nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym. Będzie to po prostu 12 kolejnych miesięcy, począwszy od miesiąca, w którym dokonano pierwszej wpłaty.

Rok oszczędzania

nestbank.pl

Ostatni warunek to konieczność utrzymania na koncie, przez cały rok oszczędzania, salda nie niższego niż suma wszystkich dokonanych wpłat w ciągu roku oszczędzania. I tutaj znów słowo uzupełnienia: punktem odniesienia są tutaj wpłaty rozumiane jako zadeklarowane kwoty wpłat. Można więc spokojnie wypłacać kwoty będące nadwyżką (jeżeli przykładowo zadeklarowałeś wpłaty w kwocie 100 zł, ale w którymś miesiącu wpłaciłeś 200, to 100 zł nadwyżki możesz wypłacić bez utraty prawa do premii).

No i najważniejsze – premia.

Premia wyliczana jest jako iloczyn sumy kwot wpłat w danym roku oszczędzania oraz współczynnika premii. Współczynnik premii prezentuje poniższa tabela.

współczynnik premii

nestbank.pl

I tutaj znów kilka słów wyjaśnienia, bo nie wszystko jest tutaj takie fajne jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Po pierwsze: zaprezentowane wartości procentowe odnoszą się wyłącznie do wpłat w danym roku oszczędzania. Oznacza to ni mniej ni więcej, że w 15. roku oszczędzania otrzymasz, przy dobrych wiatrach, premię 30% ale nie od środków wpłaconych przez 15 lat oszczędzania, tylko od tych wpłaconych w 15. roku. Jeśli więc zadeklarowałeś wpłaty miesięczne w wysokości 100 zł, Twoja premia wyniesie 30% od 1200 zł (wpłata w ciągu roku, lub 1100 jeśli skorzystasz z możliwości braku wpłaty w jednym miesiącu), a nie od 18 000zł (tyle wpłacisz przez 15 lat).

Po drugie: współczynnik premii odnosi się do KOLEJNEGO roku oszczędzania, w którym spełniasz warunki do wypłaty premii.

kolejne lata

nestbank.pl

Oznacza to, że w przypadku niespełniania warunków do wypłaty premii w którymś roku oszczędzania, w kolejnym walczysz o otrzymanie premii wyliczonej na podstawie współczynnika odpowiedniego dla pierwszego roku oszczędzania.

przerwa w oszczędzaniu

nestbank.pl

Regularne oszczędzanie 5

nestbank.pl

W tabeli współczynników premii widać, że jej wysokość uzależniona jest również od liczby zgłoszonych dzieci. Zgodnie z regulaminem jako dziecko rozumie się:

definicja dziecko

nestbank.pl

Ten sam regulamin wskazuje również, że obowiązkiem uczestnika promocji jest udokumentowanie liczby posiadanych dzieci. O ile wskazane są dokumenty, które ten warunek pomagają spełnić, o tyle nie widzę nigdzie wskazania w jakim trybie ma się odbyć do udokumentowanie (mailem? pocztą? w oddziale? w centrali?).

Ciekawe wygląda również inny punkt regulaminu, związany ze zgłaszaniem dzieci do promocji. Wskazuje on, że dziecko wpływa na wysokość premii za rok, w którym zostało zgłoszone do promocji. wychodzi na to, że zgłoszenie dziecka w ostatnim dniu danego roku oszczędzania spowoduje naliczenie premii za cały rok z uwzględnieniem dziecka zgłoszonego w ostatnim dniu roku.

zgłoszenie dziecka

nestbank.pl

regularne oszczędzanie 6

nestbank.pl

Ważny moment. Z jednej strony uczestnik promocji zobowiązuje się do dokonywania wpłat w określonej wysokości w długim okresie. Jedyną konsekwencją niespełnienia warunków zawartej umowy jest utrata korzyści w postaci atrakcyjnej premii. Po drugiej stronie umowy jest jednak Bank, który zobowiązuje się, w równie długim terminie, utrzymać warunki premiowania Cię za wypełnianie swoich zobowiązań. Regulamin promocji wskazuje, że zmiana regulaminu może zostać przeprowadzona zgodnie z zapisami regulaminu rachunków (dokładnie, zgodnie z par 41, zachęcam do zapoznania się i podzielenia ewentualnymi refleksjami nad możliwościami niekorzystnych, z punktu widzenia uczestnika, zmian).

regularne oszczędzanie 7

nestbank.pl

Szerszy opis tego punktu pominę, nie ma związku z konstrukcją produktu.

Podsumowanie oferty dokonam również na podstawie informacji prezentowanych przez Bank.

przyklad

nestbank.pl

Dla zaprezentowanego przykładu współczynnik premii prezentuje się następująco.

przykład wariant

nestbank.pl

Zwracam uwagę na kwotę premii: 5760 zł przy sumie wpłat na poziomie 36 000 zł. Premia wyniesie więc ok 16% w całym okresie. Średnio wyjdzie nieco ponad 1% rocznie. Ale to tylko kwota premii. Konto, a co za tym idzie środki z wcześniejszych lat oszczędzania, są również oprocentowane, zgodnie z poniższą tabelą.

oprocentowanie

nestbank.pl

Dziś Wibor wynosi 1,72 tak więc oprocentowanie wyniosłoby aktualni 1,22% czyli mizeria.

Dodatkowo, warunkiem uczestnictwa w promocji jest posiadanie rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego w Nest Banku. Na dziś, zgodnie z Tabelą opłat i prowizji, otwarcie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Należy jednak mieć świadomość, że zysk z oszczędzania może być w prosty sposób obniżony przez wprowadzenie przez Bank opłat związanych z użytkowaniem rachunku.

Koniec końców ofertę należy odnotować jako nowy sposób na oszczędzanie. Czy atrakcyjny? To jak zwykle pozostawiam do oceny indywidualnej.

View Comments (1)

1 Comment

  1. Patryk

    Listopad 9, 2016 at 9:57 am

    Zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z NestBankiem na http://fb.me/NestBank.club

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Oszczędności

More in Oszczędności

glowna

JuniorGo – nie daj się oskubać.

FinronMarzec 22, 2017
glowna

Grosz do grosza i będzie kokosza…

FinronMarzec 4, 2017
glowna

Inwestycja w producentów gier

FinronLuty 13, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.