Finansowanie

Przywitałeś się już z Inbankiem?

inbankpolska.pl
Przywitałeś się już z Inbankiem?

Po cichu na polskim rynku bankowym pojawił się nowy gracz – estoński Inbank.

Inbank działalność w Polsce prowadził będzie jako oddział banku zagranicznego. Na stronie internetowej banku zapoznać się można z treścią decyzji KNF, dotyczącej warunków prowadzenia działalności w Polsce. Zgodnie ze wspomnianymi warunkami, bank informować ma swoich Klientów o zasadach gwarancji depozytów, co też robi robi tutaj oraz w arkuszu informacyjnym dla deponentów. Trzeba bowiem mieć świadomość, że jako oddział banku zagranicznego, Inbank nie podlega nadzorowi KNF, a deponowane w nim środki nie są objęte gwarancją naszego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie oznacza to oczywiście, że środki nie są w żaden sposób chronione. Zgodnie z przywołanymi informacjami, kwota gwarancji jest dokładnie taka sama jak w przypadku BFG (czyli 100 000 euro), z tą różnicą, że gwarantem jest tutaj estoński odpowiednika BFG. Zachęcam do zapoznania się z treścią wspomnianych informacji.

Nie będą tutaj opisywał historii powstania oraz działalności Inbanku. Chciałem skupić się na tym, jakiej oferty możemy spodziewać się ze strony nowego gracza. A ta, co do zasady, ma być prosta: szybka pożyczka , kredyt gotówkowy oraz lokaty. Spójrzmy zatem jak prezentuje się ta oferta.

pożyczka Inbank

inbankpolska.pl

W przypadku pożyczki nie mogło być inaczej: pierwsza pożyczka musiała być z jakimś zerem. Tutaj przy pomocy zera wyrażone jest oprocentowanie. Nie oznacza to jednak, że jest to pożyczka darmowa, a takie, choć pod pewnymi warunkami, oferowane są przez innej firmy pożyczkowe. Kosztem pożyczki jest tutaj prowizja, widoczna w przykładzie reprezentatywnym (niecałe 16%), spłacana w równych ratach miesięcznych

prowizja inbank

inbankpolska.pl

Teoretycznie proces przyznawania pożyczki wyglądać ma tak:

pożyczka inbank

inbankpolska.pl

Chciałem sprawdzić jak wygląda to w praktyce i jakie warunki cenowe otrzymałbym wnioskując o pożyczkę, ale moja przygoda zakończyła się nieco wcześniej. Po wypełnieniu formularza z danymi osobowymi, kolejnym krokiem miał być potwierdzenie adresu mailowego i tutaj bank zaliczył niezłą wtopę. Maila z linkiem weryfikacyjnym otrzymałem…uwaga: po 8 (słownie: ośmiu) godzinach. Dodatkowo stwierdziłem, że nie będę zaśmiecał sobie raportu w BIK niepotrzebnymi zapytaniami, tak więc procesu nie doprowadziłem do końca.

Zgodnie z informacjami ze strony banku warunki cenowe wyglądają, to trzeba przyznać, przejrzyście, aczkolwiek tanio nie jest.

pożyczka inbank

inbankpolska.pl

Wymogi, jak to bywa w tego typu produktach, nie są jakieś wyśrubowane. Bank na swoje stronie wspomina o trzech podstawowych.

wymagania pożyczka

inbankpolska.pl

Nie oznacza to jednak, że spełnienie powyższych gwarantuje utrzymanie pożyczki. Mnie lub bardziej restrykcyjnie, ale jednak będzie oceniana zdolność i wiarygodność kredytowa wnioskodawcy. Dodatkowo, bank może zażyczyć sobie potwierdzenia wysokości uzyskiwanego dochodu w postaci jednego z dokumentów wymienionych tutaj.

Podobnie rzecz ma się z kredytem gotówkowym. Identycznie wyglądać ma proces, wymagania względem wnioskodawcy (te 3 podstawowe) oraz lista akceptowanych form potwierdzenia dochodu. Odmiennie, co zrozumiałe, wyglądają warunki cenowe kredytu.

kredyt inbank

inbankpolska.pl

Wysokość prowizji wyniesie minimalnie 1,99. Wartości maksymalnej nie widzę, ale w przykładzie reprezentatywnym widoczna jest wartość prawie 6% i raczej takich wartości pewnie trzeba spodziewać się w ofercie.

Ostatni element oferty to lokaty. W internecie, w poczytnych portalach, w kontekście rozpoczęcia działalności Inbanku, wspominana jest lokata na 3%. Rzeczywiście takowa istnieje, jednak tylko przy okresie trwania lokaty wynoszącym 36 miesięcy. Biorąc pod uwagę, fakt, że wcześniejsze zerwanie lokaty wiąże się z utratą wszystkich odsetek, oferta nie jest zbyt atrakcyjna według mnie.

lokata inbank

inbankpolska.pl

W związku z prostą ofertą, także tabele opłat i prowizji stosowanych w banku są proste. Ale jednak są i zawierają pozycje, które warto znać. Dokumentu do przejrzenia zamieszczam poniżej.

TARYFA OPŁAT I PROWIZJI AS INBANK S.A. – ODDZIAŁ W POLSCE DLA KREDYTÓW I POŻYCZEK GOTÓWKOWYCH.

TARYFA OPŁAT I PROWIZJI AS INBANK S.A. – ODDZIAŁ W POLSCE DLA TERMINOWYCH LOKAT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH.

TABELA OPROCENTOWANIA TERMINOWYCH LOKAT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH.

Powyższe są oczywiście do zapoznania się, jednak zwracam już teraz uwagę na kilka pozycji, zwłaszcza tych związanych z prowadzeniem lokat:

- 30 zł opłaty za „Przekazanie środków na inny rachunek niż wskazany w umowie lokaty (nie dotyczy zmiany dokonywanej w bankowości internetowej):,

-  50 zł za za każde ustanowienie/zmianę/odwołanie Dyspozycji wkładem na wypadek śmierci,

- bonus w wysokości +0,1% w przypadku automatycznego odnowienia lokaty (choć naturalnie w odniesieniu do stawki z dnia odnowienia, a nie tej początkowej).

Miało być prosto i trzeba przyznać, że jest. A czy Wy już jesteście Klientami Inbanku i macie już pierwsze doświadczenia związane z jego usługami?

like finron

View Comments (3)

3 Comments

 1. kosters

  Kwiecień 3, 2017 at 8:57 am

  Z lokaty skorzystałem, ale też na 6 miesięcy – zawsze biorę krótkoterminowo. W sumie to liczę, że pojawienie się nowego gracza, który ma jakieś normalne oprocentowanie dla lokat sprawi, że sytuacja się trochę odmieni. Przecież oprocentowanie lokat leci w dół mimo tego, że stopy od dawna nie były obniżane. Może przy pojawieniu się nowego banku inni coś ruszą w tym temacie?

  • Finron

   Kwiecień 3, 2017 at 4:37 pm

   6 miesięcy to nie aż tak znowu krótkoterminowo :) Stawki są lepsze niż standard na rynku, choć pewnie jakieś wisienki z lepszym oprocentowaniem się znajdą. Nie sądzę jednak żeby Inbank zrewolucjonizował rynek jakimś super rozwiązaniem, a przynajmniej nic na razie o tym nie świadczy. Pożyjemy, zobaczymy…

   • kosters

    Kwiecień 4, 2017 at 8:58 am

    Sprawdzałem rankingi – w tych okresach jakie proponują w zasadzie prawie za każdym razem dają najwięcej. Rewolucji raczej nie będzie, ale liczyłbym chociaż na to, że sytuacja na rynku lokat się ruszy. Przecież w tym roku inflacja poszła w górę, w końcu powini podwyższyć stopy procentowe i oprocentowanie lokat.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Finansowanie

More in Finansowanie

glowna2

Gwarantowany bon wakacyjny i szansa na samochód urodzinowy od Vivusa.

FinronLipiec 4, 2017
glowna

Pozwól sobie na Superfotelik.

FinronCzerwiec 19, 2017
glowa

Euroloan. To dlatego Finowie są tacy zamknięci w sobie?

FinronCzerwiec 12, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.