Rachunki

Przelewy weryfikacyjne – usługa (chwilowo) niedostępna.

fotolia.com
Przelewy weryfikacyjne – usługa (chwilowo) niedostępna.

Od dwóch dni realizowane powinny być przez Banki zapisy rekomendacji KNF dotyczącej bezpieczeństwa transakcji płatniczych wykonywanych w internecie przez banki, krajowe instytucje płatnicze , krajowe instytucje pieniądza elektronicznego i spółdzielcze kasy oszczędnościowo–kredytowe.

Dokument ten m.in. określa zasady na jakich realizowana może być procedura otwierania rachunków bankowych z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego. Chodzi dokładnie o rekomendację 6.1:

knf.gov.pl

knf.gov.pl

Po opublikowaniu treści rekomendacji można było przeczytać wiele tekstów wieszczących koniec ery rachunków otwieranych przy pomocy przelewów weryfikujących. Jak widać powyżej, rekomendacja wprost nie zakazuje stosowania tej procedury. Zakłada jednak, że założenie rachunku w ten sposób będzie możliwe pod warunkiem, że uniemożliwione zostanie wykorzystanie tego rachunku do zawarcia kolejnej umowy.

Jak rekomendacja wpłynęła na praktykę otwierania rachunków? Odwiedziłem strony kilku Banków i okazuje się, że żaden z nich obecnie nie oferuje możliwości otwarcia rachunku z zastosowaniem przelewu weryfikacyjnego.

ingbank.pl

ingbank.pl

mbank.pl

mbank.pl

bzwbk.pl

bzwbk.pl

Wygląda więc na to, że rzeczywiście rekomendacja w praktyce spowodowała wycofania tej metody zawierania umów w rynku. Informacje, jakie podawał już w marcu serwis Cashless wskazują jednak na to, że jest to stan przejściowy. Wszystko za sprawą wspólnego projektu Związku Banków Polskich oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej, który zakłada stworzenie systemu pełniącego funkcję bazy danych o rachunkach z uwzględnieniem sposobu jego otwarcia. Więcej o projekcie możecie przeczytać w tekście Konta na przelew nie umrą. Zdalną aktywację rachunków umożliwi nowa usługa KIR.

Ten sam serwis podaje również informację, że obecnie 2 bank już korzystają z tego systemu, a 14 kolejnych zadeklarowało przystąpienie do niego.

„Z informacji przekazanych mi dziś przez Dariusza Kozłowskiego, odpowiedzialnego za ten projekt z ramienia ZBP wynika, że system wymiany informacji jest gotowy i przetestowany. 14 banków zadeklarowało przystąpienie do niego a dwa już z niego korzystają. Jednym z nich jest Euro Bank o czym zapewniło mnie biuro prasowe. W przypadku pozostałych banków trwa proces zawierania umów. W perspektywie najbliższych tygodni poszczególne instytucje mają rozpocząć korzystanie z bazy. Wśród nich są między innymi wymienione już wyżej mBank, BZ WBK i Alior.” źródło: Cashless.pl

Zajrzałem na stronę Eurobanku i rzeczywiście jest tam dostępna opcja otwarcia rachunku z zastosowaniem przelewu weryfikacyjnego.

eurobank.pl

eurobank.pl

Wygląda więc na to, że informacje o śmierci rachunków otwieranych za pomocą przelewów weryfikacyjnych były przedwczesne.

Click to add a comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Rachunki

More in Rachunki

glowna

mBank podbija stawkę i… blefuje*?

FinronCzerwiec 6, 2017
glowna

Konto optymalne, czyli Robin i jego strzała sprawiedliwości.

FinronMaj 31, 2017
glowna

Po co nam ten UOKiK?

FinronMaj 26, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.