Rachunki

Pięćdziesiąt twarzy Zera…

fotolia.com
Pięćdziesiąt twarzy Zera…

Kilka Banków posiada w swojej ofercie rachunki z różnego rodzaju gwarancjami ich bezpłatności. Przejrzałem jak faktycznie wyglądają te gwarancje i co odróżnia je od siebie.

W tekście uwzględniłem oferty tych Banków, które pozwoliły mi je znaleźć bez większego wysiłku (wizyta na stronie, Google itp). Kolejność prezentowania jak też podobieństwo do innych tego typu zestawień jest oczywiście przypadkowa.

Aliora Bank

Na pierwszy ogień idzie Alior Bank ze swoim Kontem Wyższej Jakości.

aliorbank.pl

aliorbank.pl

Bank oferuje brak jakichkolwiek opłat oraz, dodatkowo, 5-letnią gwarancję utrzymania tego stanu rzeczy. Bezpłatność rachunku nie jest jednak bezwarunkowa. Choć prawdą jest, że Alior Bank rzeczywiście oferuje same zera w tabeli opłat i prowizji, to stawia warunek:

– comiesięczny, jednorazowy wpływ kwoty min. 2500 zł lub,

– wykonywanie i rozliczenie transakcji bezgotówkowych kartą w kwocie min. 700 zł miesięcznie.

W przypadku niespełnienia żadnego z warunków w danych miesiącu opłata za prowadzenie rachunku wyniesie 12 zł.

aliorbank.pl

aliorbank.pl

aliorbank.pl

aliorbank.pl

W powyższej nocie prawnej widać również, że konsekwencją braku spełnienia wspomnianych już warunków, jest, poza naliczeniem opłaty za prowadzenie rachunku, również naliczanie „opłaty za obsługę zadłużenia w koncie”. Na razie udało mi się ustalić, że chodzi o te opłaty (chyba):

aliorbank.pl

aliorbank.pl

Staram się jeszcze wydusić z Banku, czy taka konstrukcja zapisu oznacza, że wskazane opłaty nie są pobierane w przypadku spełnienia warunków dla bezpłatności konta – uzupełnię wpis po otrzymaniu odpowiedzi.

BGŻ BNP Paribas

0 zł za prowadzenie rachunku z 3-letnią gwarancją oferuje z kolei BGŻ BNP Paribas w ramach iKonta.

bgzbnpparibas.pl

bgzbnpparibas.pl

Właściwie wszystko na temat oferty mówi już nota znajdująca się pod materiałami reklamowymi (oczywiście ta najmniej czytelna).

bgzbnpparibas.pl

bgzbnpparibas.pl

Oczywiście najbardziej eksponowane elementy grafiki reklamowej to „0 zł” oraz „Gwarantowane na 3 lata”. Trzeba jednak przyznać, że jest również dość jasno wyartykułowane „za prowadzenie konta”, które łącznie dają „0zł za prowadzenie konta, gwarantowane na 3 lata”.

Potwierdzenie takiego kształtu oferty znajduje się również w regulaminie promocji, który wskazuje, że po spełnieniu warunków promocji, jej uczestnik korzysta z promocyjnej, miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku w wysokości 0 zł przez okres 36 miesięcy od podpisania umowy. Dodatkowo, opłata pobierana jest w takiej wysokości bez konieczności spełniania jakichkolwiek innych warunków. W przypadku zainteresowania ofertą polecam lekturę TOiP, które zawierają pozostałe opłaty, nieobjęte promocją. BGŻ BNP na swojej stronie posiada dwie tabele opłat: dla Klientów obsługiwanych w  oddziałach, które przed połączeniem były placówkami BGŻ oraz tych będących niegdyś pod szyldem BNP. Wymagany w ramach promocji plan taryfowy to  Konto Praktyczne. Moją uwagę zwraca głównie kwestia opłat za wydanie i prowadzenie kart debetowych oraz naklejek zbliżeniowych.

bgzbnpparibas.pl

bgzbnpparibas.pl

Bank Pocztowy

Konto ZawszeDarmowe to propozycja Banku Pocztowego.

pocztowy.pl

pocztowy.pl

Tutaj również widzimy, że akcentowany jest brak opłat za prowadzenie konta. Dodatkowo, Bank zapewnia o gwarancji niezmienności tej opłaty. Nie znalazłem na stronie Pocztowego żadnego regulaminu, który formalnie regulowałby tę kwestię. Gwarancja niezmienności jest jednak wpisana do TOiP, która zapewne stanowi integralną część umowy o prowadzenie rachunku. Swoją drogą, to pewnie temat dla prawników. Ciekawe jak wygląda sprawa zmiany tabeli opłat w takiej sytuacji. Niby mamy obietnicę, że pewne warunki się nie zmienią, ale jednocześnie w regulaminie otwierania rachunków są zapisy, wskazujące, w jakich sytuacjach opłaty z tabeli mogą ulec zmianie. Pytanie zatem czy zmiana zapisu w TOiP, przeprowadzona zgodnie z regulaminem, a dotycząca opłaty objętej gwarancją zapisaną wyłącznie w TOiP jest skuteczna.

pocztowy.pl

pocztowy.pl

Żadną gwarancje nie są natomiast objęte pozostałe opłaty związane z kontem. Przy okazji przypominam, że w ramach rachunku Bank oferuje program Nieograniczone Korzyści, o którym pisałem tutaj przedstawiając również całą tabelę opłat.

Orange Finanse

Orange Finanse wyznacza nieco inny kierunek, w związku z faktem, że marka jest owocem aliasu Banku oraz telekomu.

orangefinanse.com

orangefinanse.com

Co prawda daje gwarancję darmowego konta ale wyłącznie dla „mobilnych Klientów Orange”. Co oznacza to sformułowanie ?

orangefinanse.com

orangefinanse.com

orangefinanse.com

orangefinanse.com

Gwarancja udzielana jest w ramach promocji „Dobry Start z Orange Finanse” (regulamin promocji ). W tym wpisie nie będę szczegółowo opisywał zasad promocji. Wskazuję tylko na czym polega gwarancja darmowości konta. Zgodnie z regulaminem polega ona na braku pobierania następujących opłat w okresie 24 miesięcy:

http://orangefinanse.com/ocp-http/PL/Binary2/2004080/4104357605.pdfi

http://orangefinanse.com/ocp-http/PL/Binary2/2004080/4104357605.pdfi

Pełna tabela opłat znajduje się tutaj.

Raiffeisen Polbank

Gwarancję bezpłatności rachunku daje również Raiffeisen Polbank w ramach swojego Konta Wymarzonego, o którym szerzej pisałem tutaj. Od ostatniego wpisu upłynęło już trochę czasu, teraz skupię się jednak na opisaniu aktualnych warunków gwarancji.

raiffeisenpolbank.com

raiffeisenpolbank.com

Tutaj również, podobnie jak w Banku Pocztowym, gwarancja niezmienności (a dokładnie gwarancja niepodwyższania) pewnego zakresu opłat została zawarta w Tabeli opłat i prowizji.

raiffeisenpolbank.com

raiffeisenpolbank.com

Gwarancja jak widać jest bezwarunkowa, a dodatkowo, w ramach rachunku oprocentowane są znajdujące się na nim środki, co na pewno zwiększa atrakcyjność oferty.

Bank BPH

Na koniec pozostała oferta Banku BPH – Kapitalne Konto dla Klientów ZUS.

bph.pl

bph.pl

Jak widać na powyższej grafice, konto rzekomo jest rekomendowane przez ZUS. Po przeczytaniu tego miałem wylać na BPH wiadro pomyj za używanie takich sformułowań w działaniach promocyjnych, ale dość szybko okazało się, że BPH wygrał konkurs organizowany właśnie przez ZUS i skierowany do banków komercyjnych. Porzuciłem więc swój pomysł.

Wracając do samej oferty. Widzimy gwarancję 0 zł za prowadzenie konta przez okres dwóch lat. Zgodnie z regulaminem promocji, aby wziąć w niej udział, należy m.in. zapewnić comiesięczny wpływ świadczenia z ZUS co powoduje, że grono, do którego kierowana jest oferta, jest znacznie zawężone. Jak jednak wygląda z formalnego punktu widzenia gwarancja ?

Zgodnie z regulaminem, gwarancja obejmuje nienaliczanie opłaty za prowadzenie rachunku.

bph.pl

bph.pl

Nieco dalej znajdują się jednak dwa dodatkowe punktu, które nieco rozszerzają zakres gwarancji.

bph.pl

bph.pl

Pełne zestawienie opłat dotyczących rachunku znajduje się tutaj.

Jak widać gwarancja bezpłatności niejedną ma twarz- choć nie jest ich pięćdziesiąt.

Poszczególne oferty Banków pozostawiam oczywiście do indywidualnej oceny. W uwagi na bardzo wąskie ujęcie przedstawionych ofert, ograniczające się głównie do porównania zasad udzielanych gwarancji dotyczących opłat, w przypadku zainteresowania którąkolwiek z ofert proszą o ich przeanalizowanie w nieco szerszym kontekście.

Click to add a comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Rachunki

More in Rachunki

glowna

mBank podbija stawkę i… blefuje*?

FinronCzerwiec 6, 2017
glowna

Konto optymalne, czyli Robin i jego strzała sprawiedliwości.

FinronMaj 31, 2017
glowna

Po co nam ten UOKiK?

FinronMaj 26, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.