Biznes

Oto crowfunding. Przegląd platform finansowania społecznościowego.

fotolia.com
Oto crowfunding. Przegląd platform finansowania społecznościowego.

Według badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinie* obecnie jedynie 10% Polaków wyraża zainteresowanie wsparciem projektów crowfundingowych. Jednocześnie aż 41% badanych rozważa wspieranie tego typu projektów w przyszłości.

crowfunding badanie ARC Rynek i Opinie

arc.com.pl

Zarówno dziś, jak i w przyszłości, największe zainteresowanie finansowaniem społecznościowych przejawiają przedstawiciele tzw. pokolenia Y, co chyba nie powinno dziwić. Trzeba jednocześnie zauważyć, że znaczny wzrost deklarowanego zainteresowanie crowfundingiem występuję również w dwóch pozostałych badanych grupach.

Crowfunding badanie ARC Rynek i Opinie

arc.com.pl

Wyniki te można zestawić np. z badaniem dotyczącym ekonomii współdzielenia, które przeprowadził Kokos  (przypominam, że o Kokosie pisałem już TUTAJ i TUTAJ). W 2015 roku 18% badanych przyznawało, że znane są im serwisy finansowania społecznościowego, przy czym zaledwie 1% deklarował, że korzysta z któregoś z nich. 5% natomiast wskazywało zamiar skorzystania z którejś z platform w przyszłości.

crowfunding badania Kokos

bluemedia.pl

Myślę, że do wszystkich badań warto podchodzić z lekkim dystansem. Przyjmując jednak, że oba wspomniane oddają realne zjawiska, wygląda na to, że dla crowfundingu w Polsce zbliżają się dobre czasy.

Ale o o czym tak naprawdę mówimy? Czym jest crowfunding?

Nazwa pochodzi od zbicia słów crowd – tłum oraz funding – finansowanie. Rzecz sprowadza się więc do realizacji jakiegoś projektu przy wsparciu finansowym…tłumu, lub, żeby lepiej brzmiało, społeczności. Crowfunding może wydawać się zjawiskiem nowym, jednak w tekstach poświęconym zjawisku, jako przykład pierwszej zbiórki, przywołuje się grupę Marillion ( przyznaję, że nie znam), która w 1997 r. pozyskała z datków swoich fanów ok. 60 tys. USD na organizację trasy koncertowej. Pewnie znalazłoby się jeszcze wiele przykładów realizacji jakichś projektów przy pomocy finansowania społeczności i okazałoby się, że crowfunding to tylko nowa nazwa zjawiska funkcjonującego…być może od zawsze w różnych społecznościach. Nie o tym jednak chciałem pisać. Skoro ludzie deklarują chęć do większego zaangażowania w tego typu projekty, to warto przyjrzeć się jakie możliwości wspierania/zdobywania finansowania daje polski rynek.

Przyjrzę się więc funkcjonującym w Polsce platformom crowfundingowym i przedstawię zasady ich funkcjonowania. Na dziś lista serwisów nie jest przygotowana. Będę je dobierał…w zasadzie jeszcze nie wiem jak. Może przyjmę zasadę podobnę to tej, jaka funkcjonowała w cyklu Wszystko o pożyczkach, czyli kolejność w wynikasz wyszukiwania. Zobaczymy. Na razie wiadomo, że na pierwszy ogień pójdzie serwis PolakPotrafi. Wpis już niedługo…

*Informacja o badaniu
Badanie zrealizowane metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl) na próbie N=500 respondentów (próba reprezentatywna dla populacji Polski pod względem demograficznym: wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania). Termin realizacji: 22- 27.12.2016 r.

Click to add a comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Biznes

More in Biznes

glowna

Sprawdź co kryją gwiazdki…

FinronKwiecień 29, 2017
glowna

Zapytaj prawnika…

FinronKwiecień 23, 2017
glowna

Już jest – regulamin Happy Miles.

FinronGrudzień 31, 2016

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.