Ubezpieczenia

Ochrona na milion. Działa na wyobraźnię ? Ma działać.

raiffeisenpolbank.com
Ochrona na milion. Działa na wyobraźnię ? Ma działać.

Na początek dobra wiadomość – Ochrona na milion, nowy produkt oferowana przez Raiffeisen Polbank, to zwykła polisa, a nie produkt ją udający z częścią udającą inwestycję. Najbardziej eksponowany jego element to oczywiście suma ubezpieczenia z tytułu zgonu wskutek nieszczęśliwego wypadku – okrągły milion.

Nie jest to jednak jedyny element ubezpieczenia. Polisa obejmuje również świadczenie z tytułu… „zwykłego” zgonu oraz assistance pogrzebowe. Jej warunki opisane są w karcie produktu oraz Ogólnych warunkach ubezpieczenia (po otwarciu dokumentów w nowym oknie trzeba jeszcze kliknąć ENTER w pasku adresu).

Pierwszy dokument krótko wskazuje najistotniejsze elementy produktu, np. zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia.

zakres-suma

http://raiffeisenpolbank.com/ – Karta produktu Ochrona na Milion

Na drugiej stronie dokumentu znajduje się tabela z wyszczególnionymi składnikami assistance pogrzebowego. W kwestii organizacji pogrzebu zwracam uwagę na fakt, że polisa obejmuje wyłącznie czynności pomocy w organizacji usług, a nie kosztów samych usług. Assistance obejmuje wyłącznie usługi realizowane na terytorium RP.

Koszty pogrzebu

http://raiffeisenpolbank.com/ – Karta produktu Ochrona na Milion

W ramach ciekawostki, widoczny powyżej element assistance tj. infolinia pogrzebowa, obejmuje m.in…. zobaczcie sami.

Pogrzebowy savoir vivre

http://raiffeisenpolbank.com – OWU Ochrona na Milion

Nie wróżę dużego zainteresowania usługą.

Trzecia oraz czwarta strona dokumentu to ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela zarówno w odniesieniu do zgonu, jak i zgonu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Lista jest dość obszerna, jednak, w mojej ocenie, zawiera pozycje, które nie powinny budzić kontrowersji.

Mając na uwadze formalny status Karty produktu tzn. fakt, że nie jest ona integralną częścią umowy i warunków ubezpieczenia, powyższe informacje należy zweryfikować z zapisami OWU.

KP zastrzeżenie

http://raiffeisenpolbank.com/ – Karta produktu Ochrona na Milion

Uzupełniając, już na podstawie OWU, informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia, należy zaznaczyć, że istnieją 3 podstawowe warunki odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu zgonu ubezpieczonego wskutek wypadku.

Warunki zgonu

http://raiffeisenpolbank.com/ – OWU Ochrona na Milion

Wypadałoby również w tym momencie zaprezentować definicję wypadku, którą zamieszczam poniżej.

Definicja wypadku

http://raiffeisenpolbank.com/ – OWU Ochrona na Milion

Świadczenie z tytułu zgonu oraz zgonu wskutek nieszczęśliwego wypadku wypłacane jest na podstawie wniosku składanego przez uprawnionego do świadczenia. Do wniosku wymagane jest załączenie następujących dokumentów, cytując za OWU:

a) skrócony odpis aktu zgonu ubezpieczonego;

b) zaświadczenie o przyczynie zgonu (karta statystyczna do karty zgonu);

c) dokument tożsamości osoby uprawnionej;

d) jeżeli zdarzenie  ubezpieczeniowe  nastąpiło  na  skutek  wypadku,  konieczne  jest  złożenie  dodatkowych dokumentów potwierdzających zajście zdarzenia i opisujących okoliczności wypadku;

e) inne dokumenty,   które   ubezpieczyciel   wskaże   jako   niezbędne   do   ustalenia   zasadności   roszczenia  o wypłatę i wysokości świadczenia.

OWU zawiera oczywiście standardowy zapis dotyczący wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku zatajenia bądź podania nieprawdziwym informacji.

zatajenie informacji

http://raiffeisenpolbank.com/ – OWU Ochrona na Milion

Należy więc uważnie wypełniać wnioskopolisę, aby nie dać w przyszłości najmniejszych pretekstów do odmówienia wypłaty świadczenia.

Niezależnie od uznania wniosków o wypłatę świadczenia z tytułu zgonu lub zgonu wskutek nieszczęśliwego wypadku, ubezpieczyciel świadczy usługę assistance pogrzebowego. Zakres usługi wskazałem już w karcie produktu, w OWU znajduje się na stronie 6-7. Świadczenia assistance realizowane są wyłącznie na podstawie telefonicznego wniosku uprawnionego do świadczenia i wymagają podania pewnego zakresu informacji.

Assistance pogrzebowe

http://raiffeisenpolbank.com/ – OWU Ochrona na Milion

Oceny atrakcyjności produktu nie sposób przeprowadzić bez analizy tej części OWU, która zawiera szczegółowy wykaz wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jak już wspomniałem, wydaje mi się, że nie powinny one wzbudzać kontrowersji. Ubezpieczyciel wyeliminował dość oczywiste okoliczności, drastycznie zwiększające ryzyko zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego tj. zgonu lub zgonu wskutek nieszczęśliwego wypadku.

I tak, po kolei.

Odpowiedzialność z tytułu zgonu.

Wyłączenia zgon

http://raiffeisenpolbank.com/ – OWU Ochrona na Milion

Odpowiedzialność z tytułu zgonu wskutek nieszczęśliwego wypadki

wyłączenia zgon wypadek

http://raiffeisenpolbank.com/ – OWU Ochrona na Milion

Wyłączenia zawody

http://raiffeisenpolbank.com/ – OWU Ochrona na Milion

Ile kosztuje takie cacko ? Zgodnie z informacjami ze strony Raiffeisena – 195 zł/miesięcznie czyli 2340 zł rocznie.

Jak już zaznaczyłem w tytule wpisu – suma ubezpieczenia, milion złotych, zapewne ma działać na wyobraźnię i zachęcać do zakupu polisy. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak chwilę pomyśleć, choćby nad tym, czy tak duża suma ubezpieczenia jest Ci rzeczywiście potrzebna. I najważniejsze: ten milion to nie wygrana.

Przykładowe wyliczenia prawdopodobieństwa zajścia zdarzenia, które uprawniałoby do otrzymania miliona złotych świadczenia z tytułu odpowiedzialności ubezpieczyciela, przedstawił Maciej Samcik na swoim blogu oraz na stronach Wyborczej. Wspominam o tym, ponieważ pod tekstem na stronie Wyborczej znajduje się jeden, bardzo trafny komentarz, w kontekście tego, na czym polega biznes ubezpieczyciela w tego typu produktach (choć oczywiście w dużym uproszczeniu).

Komentarz Wyborcza

wyborcza.biz – komentarz do http://wyborcza.biz/biznes/1,147879,20761225,195-zl-miesiecznie-i-polisa-na-milion-w-raiffeisen-polbank.html?disableRedirects=true

Produkt pozostawiam oczywiście do indywidualnej oceny

Click to add a comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Ubezpieczenia

More in Ubezpieczenia

glowna

Kasa wraca w Link4.

FinronMaj 4, 2017
glowna

Uwaga, TU Europa chce ubezpieczyć Twojego smartfona.

FinronKwiecień 14, 2017
glowna

Ubezpieczenie roweru z Tesco od Link4. Ile jest warte?

FinronMarzec 31, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.