Finansowanie

Wszystko o pożyczkach cz. 7 – Zaplo.pl

fotolia.com
Wszystko o pożyczkach cz. 7 – Zaplo.pl

Zapomnieliście już o cyklu Wszystko o pożyczkach? Mogliście. Ale dziś przypominam o nim kolejnym wpisem. Tym razem przedstawiam ofertę Zaplo.pl

Pierwszy widok jaki ukazuje się naszym oczom po odwiedzeniu strony Zaplo to wskazówka, że jesteśmy na dobrej drodze do zwrotu odsetek. Oczywiście droga nie jest zbyt prosta, dlatego konieczne było stworzenie drogowskazu w postaci Regulaminu promocji.

Główna Zaplo

zaplo.pl

Promocja nazywa się „Zwracamy odsetki”. Aby wziąć w niej udział, należy w okresie od 1. września do 31. października, za pośrednictwem strony Zaplo.pl lub aplikacji mobilnej,  złożyć wniosek o Elastyczną Pożyczkę Ratalną oraz otrzymać pozytywną decyzję na wnioskowaną kwotę. Opiera się również na bardzo prostych zasadach.

Zasady promocji zaplo

zaplo.pl – Regulamin Promocji „Zwracamy odsetki”

Zwrot odsetek odbywał się będzie na ten sam rachunek, na który została wypłacona pożyczka,w terminie 7 dni roboczych od momentu terminowej spłaty raty.

Jak widać, warunkiem zwrotu odsetek jest terminowa spłata rat. Nieterminowe regulowanie należności z tytułu pożyczki jest jedną z trzech sytuacji, po których wystąpieniu zwrot odsetek nie będzie kontynuowany. Pełny katalog zdarzeń powodujących utratę prawa do otrzymania zwrotu odsetek to (wystarczy wystąpienie któregokolwiek ze zdarzeń):

– brak spłaty przynajmniej jednej raty pożyczki w terminie określonym w harmonogramie oraz umowie lub,

– wcześniejsza spłata pożyczki lub,

– wypowiedzenie umowy pożyczki.

Promocja jest więc bardzo prosta. Ci, którzy orientują się co nieco w temacie źródeł dochodów pożyczkodawców, wiedzą jednak, że są one generowane głównie przez różnej maści prowizje i opłaty, a nie odsetki.

Dla zobrazowania jak wyglądają koszty pożyczki, poniżej zamieszczam przykładowy harmonogram spłat wygenerowany podczas wnioskowania o pożyczkę.

harmonogram zaplo

zaplo.pl

Przyjrzyjmy się więc standardowym warunkom oferty Zaplo i określmy ile do ugrania jest w ramach wspomnianej promocji. Dokumenty, które posłużą mi do przeanalizowania oferty, to:

regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną,

formularz informacyjny,

warunki umowy,

pełnomocnictwo.

Zaczynając od końca, pełnomocnictwo odnosi się do zgody na pobranie informacji na temat Waszej historii kredytowej z BIK oraz na udostępnianie za pośrednictwem BIK informacji na temat historii spłaty Waszego ewentualnej zobowiązania w Zaplo oraz Vivusie. Skąd ten Vivus? Zaplo to marka Vivusa.

Formularz informacyjny, z tych ciekawszych rzeczy, prezentuje koszt pożyczki o którą wnioskuje. Dla kwoty 10 000 zł na 24 miesiące, do oddania jest łącznie 19574.80 PLN z czego prowizja wynosi 8500 zł. 85 % wnioskowanej kwoty pożyczki. Pozostaje więc jeszcze 1000 zł kosztów, które można odzyskać w przypadku terminowej spłaty rat.

Regulamin serwisu, w mojej ocenie nie zawiera jakichś szczególnie istotnych informacji z punktu widzenia pożyczkobiorcy. Zachęcam jednak do zapoznania się z nim – ma tylko 5 stron.

Na koniec pozostało najlepsze – umowa. Szczerze mówiąc spodziewałem się jakichś fajerwerków, ale uważam, że umowa jest dość uczciwie sformułowana, jak na standardy stosowane przez inne firmy, opisywane już w ramach cyklu. Myślę, że uwagę warto zwrócić głównie na warunki cenowe.

Jak już wcześniej wspomniałem, dla wnioskowanej przeze mnie kwoty pożyczki prowizja wyniosłaby 85%. W tabeli opłat i prowizji, która jest załącznikiem do umowy, wartość prowizji wskazana jest jako wartość z przedziału 32,5% do 85%.

prowizja zaplo

zaplo.pl

Dodatkową opłatą związaną z posiadaniem pożyczki w Zaplo może być prowizja za przesunięcie terminu spłaty raty. To kolejne 2,5% kwoty pożyczki.

przesunięcie zaplo

zaplo.pl

Możliwość przesunięcia terminu spłaty pojawia się z inicjatywy pożyczkodawcy. Z informacji, które udało mi się uzyskać na czacie z konsultantem, wynika, że propozycja może pojawić się po spłacie 1 raty. Przesunięcie terminu możliwe jest pod warunkiem wcześniejszego uiszczenia prowizji, zgodnie z poniższym.

Przesunięcie umowa zaplo

zaplo.pl

Jest jeszcze jeden zapis, który zwraca moją uwagę. Pożyczkobiorcy oczywiście przysługuje prawo do odstąpienia od umowy pożyczki. Otrzymana kwota pożyczki powinna być w takiej sytuacji zwrócona pożyczkodawcy niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Zapis z umowa Zaplo jest tutaj zgodny z zapisem ustawy o kredycie konsumenckim.

Odstąpienie ustawa

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim

Co do zasady pożyczkobiorcy przysługują w takiej sytuacji odsetki za okres, w którym pożyczkobiorca korzystał ze środków. Zaplo, zgodnie z zapisami umowy, nalicza w przypadku odstąpienia odsetki za opóźnienia. Nie jest to więc 10% a 14%.

Odseki za opóźnienie

Opracowanie własne na podstawie zaplo.pl

W powyższym zapisie widnieje informacja o pobraniu odsetek za opóźnienie, a jednocześnie wskazana jest wartość dzienna 0,027%. Jeżeli dobrze liczę, jest to wartość dzienna przy rocznym oprocentowaniu 10%. Przy 14% byłoby to 0,038%. Przesłałem do Zaplo prośbę o wyjaśnienie tej kwestii.

Podsumowując, jeszcze raz zaznaczę, że zapisy umowy wydają się być jasne. Jeżeli dostrzegacie w nich jakiś zapis, który pominąłem, a byłoby potencjalnie niebezpieczny, zapraszam do komentowania wpisu. Jednocześnie jednak warto pamiętać o ogromnych kosztach pożyczki i faktycznych źródłach tych kosztów.

Jako że cykl został dziś przeze mnie odkopany, na zakończenie przypominam o pozostałych wpisach, a samą ofertę pozostawiam oczywiście do indywidualnej oceny.

Aktualizacja: Odpowiedź Zaplo na pytania o wysokość należnych odsetek w przypadku odstąpienia od umowy:

W nawiązaniu do przesłanej wiadomości informujemy, że zgodnie z zapisem w umowie przy odstąpieniu od umowy pożyczki należy wpłacić do nas kwotę pobieranej pożyczki wraz z odsetkami, które w stosunku dziennym wynoszą 0.027%.

Oraz, w związku z prośbą o doprecyzowania czy sformułowanie :odsetki za opóźnienie jest w takim razie błędnie użyte w umowie:

W nawiązaniu do przesłanej wiadomości informuję, że forma „odsetki za opóźnienie” w tym paragrafie oznacza tylko odsetki dzienne, które wynoszą 0.027 %.

Część 1. – Wonga.pl, Część 2. – pozyczkaplus.pl, Część 3. – Filarum.pl, Część 4. – Lendon.pl, Część 5. – Ofin.pl,

Część 6. – Kredito24.pl

Click to add a comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Finansowanie

More in Finansowanie

glowna2

Gwarantowany bon wakacyjny i szansa na samochód urodzinowy od Vivusa.

FinronLipiec 4, 2017
glowna

Pozwól sobie na Superfotelik.

FinronCzerwiec 19, 2017
glowa

Euroloan. To dlatego Finowie są tacy zamknięci w sobie?

FinronCzerwiec 12, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.