Finansowanie

Niespotykany prezent od Credy.pl.

fotolia.com
Niespotykany prezent od Credy.pl.

Niespotykany prezent, zupełnie bez żadnej okazji, postanowił zrobić mi serwis Credy.pl. W ramach mailingu serwisu Comperia.pl, otrzymałem taką oto wiadomość:

wiadomość

Czerwone ramki na powyższej grafice to moje dzieło. Moją uwagę najbardziej przykuło hasło „Akceptujemy 100% wniosków”.

Korzystając z formularza kontaktowego próbowałem dowiedzieć się więcej na temat 100% akceptacji wniosków. Serwis jednak nie odpowiedział na dwie wysłane przeze mnie wiadomości. Mimo to przyjrzałem mu się nieco dokładniej.

Na stronie serwisu znaleźć można m.in. kilka statystyk opisujących jego działenie

credy.pl

credy.pl

Wystarczyło jedno kliknięcie, aby liczba akceptowanych wniosków spadła już do 94,86%. Wiem, wiem, może się czepiam z tą 100% akceptacją wniosków, ale nie lubię takich prostackich metod reklamy. Jeżeli ktoś wysyła mi maila z informacją, że oferuje pożyczkę ze 100% akceptacją wniosków, to oczekują, że nie będę musiał interpretować czym rożni się „akceptacja” z mailingu od tej „akceptacji” ze strony. Liczby wskazują bowiem, że akceptacja akceptacji nierówna.

Jeżeli już jesteśmy przy liczbach: serwis oferuje pożyczkę do 1000 zł chwaląc się jednocześnie 582 tys. pożyczek na kwotę 886 mln zł. Jeżeli dobrze liczę to średnia kwota udzielonej pożyczki wynosi 1522,34 zł. W jaki sposób udało się uzyskać taką średnią pożyczając maksymalnie 1000 zł?

Aby nie poprzestać na obśmianiu sposobu promocji serwisu, przejdę dalej, do sprawdzenia jak ów serwis funkcjonuje.

Cytując za stroną credy.pl:

Credy.pl jest pośrednikiem w udzielaniu szybkich pożyczek przez Internet. Credy.pl nie pożycza bezpośrednio pieniędzy, nie podejmuje decyzji o ich przyznaniu na podstawie wniosku, ale wysyła wypełnione formularze do współpracujących partnerów. W ten sposób pomagamy Ci znaleźć najlepiej dopasowane, opłacalne i rzetelne oferty pożyczek online u sprawdzonych i uczciwych firm.

Widać więc, że mamy do czynienia nie z firmą pożyczkową, a z pośrednikiem, który oferuje usługę w zakresie znalezienia pożyczkodawcy, na podstawie formularza wypełnionego na stronie (w dalszej części opiszę jak wygląda proces składania wniosku, w ramach eksperymentu).

Z informacji zamieszczonych na stronie wynika, że spodziewać można się ofert pożyczkodawców widocznych na poniższej grafice.

credy.pl

credy.pl

Regulamin serwisu wskazuje, iż właścicielem strony jest tajemnicza firma Traffic Control S.A. (nr rej.: 132329, Adres: Rue Adrien-Lachenal 20, 1207 Geneva, Telefon: +44 2032 873 037). Nie znam. Może ktoś z czytelników słyszał i ma jakieś ciekawe informacje na jej temat.

Choć serwis wyraźnie wskazuje, iż „(…)W ten sposób pomagamy Ci znaleźć najlepiej dopasowane, opłacalne i rzetelne oferty pożyczek online u sprawdzonych i uczciwych firm(…)” to jednocześnie, w regulaminie stwierdza, że „(…)Strona ta stworzona jest wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi oferty skorzystania z jakichkolwiek produktów czy usług wymienionych na tej Stronie.” oraz uprasza: „Jeśli nie zgadzasz się z nimi, proszę nie wprowadzaj danych osobowych na Stronie.”

credy.pl

credy.pl

Zdaje się, że niefortunnie użyto tutaj słowa „jakichkolwiek”. Rozumiem bowiem, że serwis oferuje jednak usługę pośrednictwa w zakresie znalezienia pożyczkodawcy, a próbuje zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za kształt ofert/produktów, które finalnie podsunie nam pod nos.

Genialnie wygląda kwestia przetwarzania danych osobowych przez serwis. Pozwolę sobie po prostu zamieścić poniżej fragment regulaminu – niech mówi sam za siebie:

credy.pl

credy.pl

W kontekście informacji, że moje dane, które zostaną podane na stronie, nie będą poufne przypominam:

materiały z credy.pl

materiały z credy.pl

Niestety okazało się również, że pisząc ten tekst łamię regulamin.

credy.pl

credy.pl

Bohatersko, jak widać, o stronie jednak wspomnę. Innym użytkownikom, zgodnie z życzeniem serwisu, sugeruję jednak, aby nie wspominać nikomu, że taka strona istnieje.

Jeżeli czytając ten tekst przypomniałeś sobie, że korzystałeś z usług Credy i zastanawiasz się co dzieje się teraz z Twoimi danymi osobowymi, zwracam Twoją uwagę, że serwis ma również politykę prywatności, a w niej kilka zapewnień:

credy.pl

credy.pl

credy.pl

credy.pl

credy.pl

credy.pl

Dla mnie istotna jest część „komunikacja”. Po złożenia testowego wniosku, przetestuję również działanie tego punktu w praktyce.

Zanim przejdę do testowania działania serwisu w ramach jego głównej usługi, jeszcze dwie informacja. Co prawda materiały przygotowane są dla zainteresowanych współpracą, jednak przydadzą się również użytkownikom serwisu.

credy.pl

credy.pl

credy.pl

credy.pl

Druga z zamieszczonych powyżej grafik jest dla mnie o tyle interesująca, że nie byłem dotąd świadomy, że istnieje rynek handlu odrzuconymi wnioskami.

W tym momencie nie pozostaje mi już nic innego, jak tylko złożyć wniosek o pożczkę. Na wszelki wypadek zawnioskuję tylko o 300 zł.

Po wypełnienie formularza z danymi osobowymi oraz finansowymi przekierowany zostałem do serwisu szybkagotowka.pl.

przekierowanie

We wspomnianym serwisie zaś trudno było mi się połapać (nie zamieszczam pełnej grafiki ze strony ponieważ są tam moje dane). Była jednak propozycja prezentu dla mamy oraz informacja o 5. pożyczce za darmo.

szybkagotowka

szybkagotowka.pl

 

Poniżej zaś znajdowała się taka oto lista:

szybkagotowka.pl

szybkagotowka.pl

Przyznaję, że nie zapoznałem się ze wszystkimi umowami, które zostały mi zaprezentowane. Z pobieżnej lektury wnioskuję jednak, że wstępnie otrzymałem oferty firm Szybka Gotówka sp. z o.o. oraz Centrum Rozwiązań Kredytowych sp. z o.o. Zerknąłem jednak do regulaminu świadczeń usług drogą elektroniczną  i widzę również, że pośrednik ze Szwajcarii odesłał mnie do pośrednika z Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Towarzystwo międzynarodowe, całkiem jak w przypadku łotewskiego gwarantora dla pożyczek ofin.pl.

szybkagotowka.pl

szybkagotowka.pl

Ponieważ nie chcę zaśmiecać swojego raportu BIK niepotrzebnymi zapytaniami, nie przeszedłem do następnego kroku. Na zakończenie przesłałem do Credyt wniosek o usunięcie moich danych osobowych. Uzupełnię wpis o relację z tego jak została zakończona sprawa.

Ocenę serwisu pozostawiam jak zwykle do indywidualnego rozważenia.

Zachęcam również do zapoznania się tutaj z tekstem, który, w mojej ocenie, doskonale dopełnia obraz Credy, a na który natknąłem się całkiem niedawno.

AKTUALIZACJA:

Trzy wysłane maile, z wnioskiem o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych na adres kontakt@credy.pl pozostały bez odpowiedzi. W czasie między wysyłaniem kolejnych maili otrzymałem od Credy: życzenia urodzinowe, oraz jakieś maila i SMS. Przygoda zakończyła się po wypisaniu się z subskrypcji przy pomocy opcji dostępnej w jednej z wiadomości.

View Comments (4)

4 Comments

 1. Pośrednik

  Listopad 15, 2016 at 10:36 am

  Ostatnio skontaktowała się ze mną osoba która miała problem ze SPAMem wysyłanym przez Credy mailowo i SMSowo (oferty pożyczek) – kiedyś korzystała z tego serwisu i podała im swoje dane. Kwestię maili udało się rozwiązać poprzez wspomniany także w tym artykule link w stopce wiadomości, natomiast z SMSami jest gorzej. Oczywiście kontakt niestety zerowy.

  • Finron

   Listopad 15, 2016 at 6:41 pm

   W tej kwestii mam niestety to samo doświadczenie tzn. nie otrzymuję już maili, ale SMS już tak (może nie często, ale od czasu do czasu tak). Myślę nad tym jak tę kwestię rozwiązać.

 2. PS

  Sierpień 29, 2016 at 1:53 pm

  Dlatego lepiej nie korzystać z pośredników, tylko jeśli już ktoś musi, niech skorzysta bezpośrednio z vivusa, wongi czy innej podobne firmy.

  • Finron

   Sierpień 29, 2016 at 5:04 pm

   Co do zasady pośrednik to nic złego, pod warunkiem, że działa na jakichś cywilizowanych warunkach. Tutaj jak widać, jest…ciekawie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Finansowanie

More in Finansowanie

glowna2

Gwarantowany bon wakacyjny i szansa na samochód urodzinowy od Vivusa.

FinronLipiec 4, 2017
glowna

Pozwól sobie na Superfotelik.

FinronCzerwiec 19, 2017
glowa

Euroloan. To dlatego Finowie są tacy zamknięci w sobie?

FinronCzerwiec 12, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.