Rachunki

mBank podbija stawkę i… blefuje*?

fotolia.com
mBank podbija stawkę i… blefuje*?

Dosłownie przed chwilą opisywałem ofertę Konta Optymalnego od BGŻ BNP Paribas z brakiem opłat i możliwością otrzymania 300 zł zwrotu płatności kartą. Teraz mBank podbija stawkę i oferuje dwukrotnie wyższy zwrot i gwarancję niezmienności opłat. Jednak czy jest to korzystniejsza oferta? Sprawdźmy…

Zgodnie z regulaminem, do promocji przystąpić można do końca lipca, natomiast jest jeszcze dwie ważne daty, o których warto pamiętać: 31. marca 2018 r. oraz 31. września 2019 r.

mbank zwrot 600 zł

mbank.pl – Regulamin Promocji „Lepiej z eKontem”

Aby wziąć udział w promocji trzeba być nowym Klientem dla banku. Nowym, to znaczy takim, który od 1. stycznia 2016 r. nie był posiadaczem lub współposiadaczem rachunku oszczędnościowego lub oszczędnościowo- rozliczeniowego. Dodatkowo, trzeba spełnić jeszcze 3 warunki natury raczej formalnej.

mbank zwrot 600 zł

mbank.pl – Regulamin Promocji „Lepiej z eKontem”

Dla szczęśliwców, którzy spełniają warunki promocji, czeka trzy niespodzianki:

  • Premia za płatność kartą promocyjną i/lub płatności BLIK,
  • Zwolnienie z miesięcznej opłaty za kartę promocyjną,
  • Gwarancja niezmienności wysokości opłat oraz warunków zwalniających z opłat.

Wspomniana premia wynosi 4% wartości transakcji wykonanych kartą i/lub Blikiem. Miesięcznie wartość premii może wynieść maksymalnie 100 zł, a w całym okresie promocji 600 zł. Łatwo więc policzyć, że aby zgarnąć maksymalną kwotę premii trzeba miesięczne płacić kartą i/lub Blikiem 2500 zł ( w promocji BGŻ wystarczy 1500 zł do zgarnięcia pełnej puli). To dużo i taka konstrukcja według mnie znacznie zawęża liczbę osób, które będą w stanie zgarnąć pełną pulę. Co ważne, premia naliczana jest od pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego po miesiącu zawarcia umowy, przez 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Później porównam to z warunkami promocji Konta optymalnego, ale to za chwilę…

Wracając jeszcze do gwarancji niezmienności opłat, to dotyczy ona:

  1. prowadzenia eKonta promocyjnego;
  2. wypłat z bankomatów wykonanych kartą promocyjną wydaną do eKonta promocyjnego ( zwracam uwagę na ten punkt, ponieważ jeszcze do niego wrócę),
  3. realizacji wewnętrznych i zewnętrznych przelewów w złotych polskich dokonanych przez Internet.

Gwarancja niezmienności opłat, podobnie jak zwolnienie z opłaty za kartę, obowiązuje przez 24 miesiące.

Aby zachować przywilej niezmienności opłat oraz zwolnienia z opłaty z kartę, wystarczy spełnić wspomniane już warunki uczestnictwa w promocji. Aby otrzymywać premię w postaci zwrotu płatności kartą, należy spełnić dodatkowe warunki:

mbank zwrot 600 zł

mbank.pl – Regulamin Promocji „Lepiej z eKontem”

Promocja jest więc bardziej skomplikowana niż ta, którą ogłosił światu Robin. Zobaczmy więc jak wygląda porównanie korzyści wynikających ze zwrotów. Przypominam: mBank oferuje 600 zł do wzięcia w 6 miesięcy ( maksymalnie 100 zł miesięcznie). BGŻ proponuje 300 zł do zgarnięcia w okresie 12 miesięcy ( maksymalnie 25 zł miesięcznie). Procentowo jest to odpowiednio 4% oraz 2% wartości transakcji wykonanych kartą.

mbank zwrot 600 zł

opracowanie własne

Mam nadzieję, że powyższa tabela jest czytelna. Miała przedstawić ile miesięcznie zwrotów przysługuje przy określonej kwocie miesięcznych wydatków w obu bankach ( to ta część u góry). Dolna część to suma zwrotów jakie, dla poszczególnych przedziałów wydatków, można otrzymać w okresie 6 oraz 12 miesięcy w obu bankach. Dla mBanku okres 12 miesięcy zaprezentowany tylko dla porównania łącznej kwoty otrzymanych zwrotów w całym okresie promocji.

Widać, że w okresie 6 miesięcy suma otrzymanych zwrotów zawsze będzie wyższa w mBanku z racji wyższej stawki naliczanych zwrotów.

Jednocześnie, w przypadku płatności miesięcznych w kwocie do 1000 zł łączna kwota otrzymanych zwrotów będzie dokładnie taka sama ( chociaż w różnych okresach). Przy płatnościach w wyższych kwotach bardziej opłacalna będzie natomiast zawsze promocja mBanku.

Wszystko to oczywiście przy założeniu, że wszystkie wykonane transakcje uczestniczą w promocji. Trzeba bowiem pamiętać, że niektóre transakcje są wyłączone w promocji Konta Optymalnego. Na czacie z konsultantem potwierdziłem, że w promocji mBanku takie wyłączenie nie występują.

mbank zwrot 600 zł

zapis czatu z konsultantem mBanku

Aby wybrać korzystniejszą dla siebie ofertę trzeba więc ocenić ile mniej więcej płacimy kartą lub Blikiem oraz czy zależy nam na szybkiej kasie, czy możemy poczekać na zgarnięcie całej puli dłużej.

I wracam teraz do kwestii gwarancji niezmienności opłat. Poniżej zestawiam zapis z regulaminu z informacją ze strony mBanku.

mbank zwrot 600 zł

na podstawie mbank.pl

Na stronie jest bijące po oczach zero, ale dotyczy ono tylko wypłat w kwocie powyżej 100 zł i z określonych bankomatów. Gwarancja niezmienności dotyczy wszystkich opłat, ale zero tylko tego konkretnego typu operacji – wypłat kwoty powyżej 100 zł z bankomatów Planet Cash, BZ WBK oraz Euronet. Poniżej zamieszczam zestawienie opłat za wypłaty z bankomatów w innych wariantach. Bynajmniej nie są one darmowe. Przy okazji zachęcam do zapoznania się z całą tabelą opłat. Jak widać zdawanie się na komunikaty reklamowe mBanku jest ryzykowne.

mbank zwrot 600 zł

na podstawie „Taryfa prowizji i opłat bankowych …” – mbank.pl

A jeżeli już jesteśmy przy mBanku, pobieraniu opłat oraz sposobu komunikacji w reklamach, przypominam o śmiesznej decyzji UOKiK w sprawie pobierania przez mBank opłat za kartę. Aktualna promocja nie wprowadza w błąd, jednak sposób jej komunikacji może sugerować, że oferuje więcej, niż w rzeczywistości.

Na zakończenie wspomnę jeszcze o dodatkowych korzyściach związanych z posiadaniem konta w mBanku.

mbank zwrot 600 zł

mbank.pl

Wspomnianego powyżej mSavera opisywałem we wpisie: Grosz do grosza i będzie kokosza. Zachęcam do lektury.

* blef zgodnie z terminem przewidzianym dla gry w karty ( za http://sjp.pwn.pl)

http://sjp.pwn.pl

http://sjp.pwn.pl

Click to add a comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Rachunki

More in Rachunki

glowna

Konto optymalne, czyli Robin i jego strzała sprawiedliwości.

FinronMaj 31, 2017
glowna

Po co nam ten UOKiK?

FinronMaj 26, 2017
glowna

Wprowadź swoją kartę na poziom zen.

FinronStyczeń 31, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.