Oszczędności

Gwiazdy Dywidend od gwiazd marketingu.

fotolia.com
Gwiazdy Dywidend od gwiazd marketingu.

Niegdyś Henry Ford reklamował swojego Forda T mówiąc: „możesz otrzymać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny”. Dziś mamy reklamę produktu inwestycyjnego: Otrzymasz 100% zysku, pod warunkiem, że nie będzie to więcej niż 25%.

Produkt, który reklamowany jest w ten sposób, to Gwiazdy Dywidend V – certyfikat strukturyzowany od Raiffeisen Centrobank AG. Dlaczego w tytule wpisu pojawiły się gwiazdy marketingu? Proszę spojrzeć na materiały promujące produkt.

analizy.pl

analizy.pl

analizy.pl

analizy.pl

r-brokers.pl

r-brokers.pl

www.rcb.at - Broszura produktowa

www.rcb.at – Broszura produktowa

100% zysku ograniczone do 25%. Tak jak Ford T, dostępny w każdym kolorze.

Pozostawiając na boku tę kwestię, zobaczmy czy jest jeszcze jakiś powód do zainteresowania się produktem, poza sposobem promowania go.

Okres subskrypcji na Gwiazdy Dywidend trwa od 1. do 28. kwietnia, choć broszura produktowa zawiera zastrzeżenia, że „Raiffeisen Centrobank AG zastrzega sobie przedwczesne zakończenie lub przedłużenie okresu subskrypcji.” Okres inwestycji wynosi 5 lat:  od 29.04.2016r do 04.05.2021r. Cena emisyjna jednego certyfikatu to 1000 zł, a minimalna wielkość zapisu to 5 certyfikatów. Więcej szczegółów na temat produktu można znaleźć tutaj.

Produkt ma formę certyfikatu strukturyzowanego, dla którego punktem odniesienia jest indeks STOXX GLOBAL SELECT DIVIDEND 100®. Czym jest ten indeks? Tutaj oddaję głos broszurze produktowej.

www.rcb.at - broszura produktowa

www.rcb.at – broszura produktowa

www.rcb.at - broszura produktowa

www.rcb.at – broszura produktowa

Notowania indeksu oraz jego zawartość wyglądają następująco:

www.stoxx.com/ www.rcb.at - broszura produktowa

www.stoxx.com/ www.rcb.at – broszura produktowa

Na wykresie widać, że aktualnym notowaniom indeksu jest bliżej historycznej wartości maksymalnej niż minimalnej. To ważne w kontekście perspektyw dla dalszego wzrostu. Nie chcę udawać, że mam jakieś pojęcie na temat tego jakie są te perspektywy w planowanym okresie inwestycji, dlatego jeszcze raz oddam głos broszurze produktowej:

www.rcb.at - broszura produktowa

www.rcb.at – broszura produktowa

Dla osób znających się na temacie jest to szansa na porównanie swoich przewidywań z wersją emitenta certyfikatu. Dla pozostałych powinna być to wskazówka  przy podejmowaniu ewentualnej decyzji.

Sprawdźmy teraz jak zachowanie indeksu, w okresie inwestycji, przełoży się na ewentualne zyski inwestycji. Formalnie sprawa wygląda tak:

www.rcb.at - broszura produktowa

www.rcb.at – broszura produktowa

Na konkretnym przykładzie wygląda to natomiast tak (scenariusze z broszury informacyjnej):

www.rcb.at – broszura produktowa

Plusem inwestycji jest na pewno ochrona kapitału z zyskiem na poziomie 5% (choć należy pamiętać, że w okresie 5 lat). W takim okresie na pewno można zarobić więcej trzymając pieniądze na lokacie w Banku. Zachętą do podjęcia ryzyka jest oczywiście potencjalny zysk z inwestycji czyli wspomniane 25%.

Jak wspomniałem, w broszurze informacyjnej znajduje się informacja, że przewidziany jest wzrost indeksu bazowego. Na dziś oczywiście nikt nie jest w stanie ze 100% pewnością stwierdzić, czy jest to słuszne założenie, czy nie. Można natomiast sprawdzić, podobnie jak w przypadku Lokaty Dywidendowej, jak, przyjmując obecne założenia ,wyglądałby zysk, w oparciu o dane historyczne.

Okres inwestycji to 5 lat, sprawdzę więc 6 wariantów, dla inwestycji rozpoczętych 29. kwietnia w latach: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011. Ostatni wariant zakończyłby się 29. kwietnia 2016 roku, tak więc w zestawieniu brakowało będzie kursu z ostatniego dnia obserwacji.

opracowanie własne na podstawie danych ze stoxx.com

opracowanie własne na podstawie danych ze stoxx.com

Jak widać, tylko 1 z 6 wariantów przyniósł maksymalny zysk z inwestycji. Jeden wariant przyniósł mniejszy, choć również znaczny, zysk na poziomie 22%. Ostatni wariant, z powodu braku kursu z ostatniego dnia obserwacji, nie jest zakończony, jednak zapewne również zakończy się zyskiem dwucyfrowym (obecny kurs indeksu to 2,498, a więc na dziś pomniejszyłby nieco średni kurs).  3 warianty przyniosły jedynie 5% zysku w ramach ochrony kapitału, a sama inwestycja zakończyłaby się zdecydowania poniżej kreski. Warto również zauważyć, że warianty zyskowne charakteryzują się niskim kursem wyjściowym, zdecydowanie poniżej obecnych wartości indeksu.

Dodatkowo, poza wspomnianymi 6 wariantami, umieściłem również częściowe dane dla potencjalnych inwestycji rozpoczętych w kolejnych latach. Jak widać kurs wyjściowy dla każdej kolejnej inwestycji jest coraz wyższy i w ostatnim wariancie jest już na poziomie porównywalnym w inwestycją rozpoczętą w roku 2006, która zakończyłaby się na minusie. Jednocześnie, wszystkie warianty są obecnie na dużym plusie (choć aktualny kurs sugeruje, że 29 kwietnia bieżący, średnik kurs może ulec zmniejszeniu). Oczywiście należy pamiętać, że zaprezentowane dane są wyłącznie symulacją i odnoszą się do historycznych danych, a obliczane są na podstawie aktualnej konstrukcji produktu.

Pod poniższym linkiem, zapoznać się można z informacjami dotyczącymi poprzednich edycji Gwiazd Dywidend, w tym również aktualnymi wycenami i wynikami w poszczególnych dniach obserwacji.

https://r-brokers.pl/certyfikaty/certyfikaty-rbrokers

Ryzyka związane z inwestycją, poza oczywistym, czyli nędznym zyskiem po 5 latach?  Według broszury są to:

www.rcb.at - broszura produktowa

www.rcb.at – broszura produktowa

Ważne, w kontekście ochrony kapitału, jest to, że działa ona wyłącznie w dniu wykupu. W przypadku chęci wcześniejszego zakończenia inwestycji oraz odsprzedania certyfikatu na GPW, ochrona nie działa.

ochrona kapitalu

www.rcb.at – broszura produktowa

 

Produkt pozostawiam oczywiście do ocen indywidualnej. Nigdy wcześniej tego nie robiłem, w przypadku opisu produktów na blogu, jednak tym razem, dla formalności dodam:

Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny a wyrażone w nim opinie są subiektywnymi opiniami autora. Materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

…zapomniałbym. Na koniec jeszcze jedna informacja dla potencjalnych zainteresowanych:

r-brokers.pl/certyfikaty-najczestsze-pytania

r-brokers.pl/certyfikaty-najczestsze-pytania

Click to add a comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Oszczędności

More in Oszczędności

glowna

JuniorGo – nie daj się oskubać.

FinronMarzec 22, 2017
glowna

Grosz do grosza i będzie kokosza…

FinronMarzec 4, 2017
glowna

Inwestycja w producentów gier

FinronLuty 13, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.