Biznes

„Głównym celem są firmy z dużą flotą” – Happy Miles.

fotolia.com
„Głównym celem są firmy z dużą flotą” – Happy Miles.

Być może zostaliście już zaatakowaniu jednym z tekstów reklamowych nowej usługi Idea Bank – Happy Miles. Stwierdzenie, że celem są firmy z dużą flotą pochodzi z jednego z takich tekstów z serwisu Spiders Web. Według mnie słowo „cel” w tym przypadku to trafne sformułowanie.

Czym jest Happy Miles? Na razie możemy opierać się na materiałach prasowych, ale, nomen omen, idea jest taka, aby za leasingowany samochód płacić w zależności od stopnia jego użytkowania. Ma się to w praktyce odbywać poprzez uzależnienie części raty od faktycznie przejechanych kilometrów.

Stawki Happy Miles

www.idealeasing.pl

Oczywiście została do tego dorobiona odpowiednia, wpisująca się aktualne trendy, ideologia, czyli fintech, sharing economy, „używać zamiast mieć” itd. Trzeba jednak pamiętać, że Happy Miles to przede wszystkim produkt finansowy, oferowany przez podmiot o określonej renomie.

Próżno szukać jakichś dodatkowych informacji na stronie Idea Banku lub Idea Leasing. Dostępny jest tylko komunika prasowy od Idea Bank oraz trochę materiałów promocyjnych na stronie Idea Leasing. Wśród recenzji produktu na różnych portalach można znaleźć przykładową symulację działania tego mechanizmu.

Symulacja Happy Miles

Jak widać, dla przedstawionego przykładu, stała część raty wynieść ma 235,22 zł, a reszta uzależniona będzie od faktycznie przejechanych kilometrów. Przy deklarowanym rocznym przebiegu na poziomie 20 000 km. ma to być 38 groszy za kilometr. Przy leasingu na 5 lat koszty wyniosłyby 14 113,20 zł płacone w ramach części stałej oraz dodatkowa opłata wynikająca z przejechanych kilometrów: 38 000 zł. Łącznie 52 113, 20 zł czyli nieco mniej niż cena netto leasingowanego auta. Nie są to jednak wszystkie koszty. Dodatkowymi są wkład własny równy 10% (5211,32 zł) oraz 8% (4169,05 zł) wartości wykupu.

Łączny kosz wyniesie więc 61 493,57 zł

Ciekawe podsumowanie wyliczenia kosztów tego produktu zostało przedstawione tutaj.

Happy Miles podsumowanie

www.fmleasing.pl

Zwracam również uwagę na to, w jaki sposób opisywana jest główna korzyść wynikająca z proponowanej konstrukcji produktu. Cytując za InnPoland:

„Jak to działa? Załóżmy, że kupujemy auto Opel Astra za nieco ponad 52 tysiące złotych. W tradycyjnym leasingu comiesięczną, standardową ratę wyliczono by nam na niecałe 870 złotych, które trzeba byłoby wpłacać co miesiąc, bez względu na faktyczne użytkowanie auta, to czy nasza firma ma zlecenia czy nie. W usłudze, jaką wprowadza na rynek Idea Bank ta rata zostanie podzielona na część stałą oraz część liczoną od kilometrów (w zależności od zadeklarowanego przebiegu rocznego). Symulacja banku zakłada, że w takim przypadku stała część raty wynosiłaby zaledwie nieco ponad 235 złotych, a reszta raty byłaby wyliczana na podstawie przejechanego dystansu, przy stawce 38 groszy za kilometr.”

Mamy więc porównanie: 870 zł w standardowej formule kontra 235 zł raty plus 38 gr za przejechany kilometr w tej nowej, innowacyjnej. A jak wygląda ostateczne porównanie kosztów?

oszczedności happy miles

Mówimy więc o oszczędności rzędu 2 zł miesięcznie.

Przewaga tego produktu ma polegać na fakcie, że te 868 zł nie jest opłatą stałą. Jeżeli przejedziesz mnie – zapłacisz mniej. Zasada działa jednak również w drugą stronę: przejedziesz więcej – zapłacisz więcej.

Łączna liczna przejechanych kilometrów ma wpływać również na ostateczny koszt wykupu auta. Im mniej przejechanych kilometrów, tym większa procentowa wartość wykupu.

Wykup happy miles

spidersweb.pl

Jaki będzie stosunek wzrostu wartości wykupu do rozbieżności względem deklarowanego przebiegu, trudno w tej chwili powiedzieć. Obstawiam jednak, że wzrost wartości wykupu będzie większy niż oszczędność z tytułu przejechania mniejszego dystansu. Chyba jednak okazuje się, że wzrost lub spadek wartości wykupu ma być równy różnicy w zapłaconej racie. Nie zmienia to jednak faktu, że o oszczędnościach nie ma mowy. Wyrok w postaci konieczności poniesienia kosztów jest po prostu odraczany na zakończenie umowy i przyjmuje inną postać. Zapłacisz mniejszą ratę, ale na końcu i tak poniesiesz kosz podwyższonej wartości wykupu.

Większość tekstów skupia się tylko na kosztach związanych bezpośrednio z kosztem samego leasingu i przedstawianiu wspomnianej, uproszczonej symulacji (która jak widać wielkich oszczędności wcale nie ukazuje). W kontekście usługi pojawia się również jednak informacja o tym, że usługa działać ma w oparciu o urządzenia GPS.

I tutaj dochodzimy do ciekawego wątku. Usługa Happy Miles ma bowiem swoja stronę. Dowiadujemy się z niej m.in. tego, że Happy Miles to na razie jest spółką w organizacji.

Happy Miles w organizacji

happymiles.pl

Jeżeli ktoś chciałbym uczestniczyć  w rozwoju projektu, może już teraz wziąć udział w rekrutacji na stanowisko Przedstawiciel Handlowy – Monitoring Pojazdów i GPS.

Happy miles rekrutacja

pracuj.pl

Obstawiam, że spółka będzie realizowała sprzedaż usługi razem z ofertą finansowania Idea Bank i Idea Leasing. Zapewne więc trzeba będzie jakoś pogodzić interesy swoich Klientów, którzy będą poszukiwać korzystych warunków finansowania z oczekiwaniem pracodawcy, takim jak:

„Nastawienie na realizację celów sprzedażowych i przekraczanie założonych planów,”

Happy Miles oczekiwania

pracuj.pl

Wracając do samej usługi, na stronie znaleźć można dokumenty związane z jej funkcjonowaniem.

Dokumenty Happy Miles

happymiles.pl

Zobaczmy więc jak wyglądają zapisy regulujące działanie usługi. Wybieram oczywiście opcję Dla przedsiębiorców korzystających z usług leasingu lub najmu.

W umowie nie ma zbyt wiele informacji. Jest jednak kilka wskazówek.

Happy miles umowa

happymiles.pl

Mamy więc:

– cenę urządzenia,

– opłatę za montaż urządzenia,

– opłatę za jedno urządzenie,

– ewentualną opłatę miesięczną za jedno urządzenie w ramach usługi dodatkowej.

Mają na uwadze, że symulacja Idea Bank zakłada oszczędność miesięczną na poziomie 2 zł, pokuszę się o stwierdzenie, że powyższe koszty mogą nie zmieścić się w tej kwocie. Wniosek z tego taki, że usługa, choć szalenie innowacyjna, może wcale nie być tańsza o standardowej formuły.

Piszę to z pewną dozą niepewności, ponieważ Bank na razie nie przedstawia warunków, które zaproponuje swoim Klientom. Być może wspomnianych kosztów nie będzie, skoro nie są one wspomniane w rozpowszechnianych obecnie materiałach promocyjnych…

Przejdźmmy zatem do regulaminu.

Na początek definicje urządzeń w ramach usługi Happy Miles.

Happy Miles urządzenie

happymiles.pl

Nieco dalej definicje leasingodawcy oraz wynajmującego.

Happy Miles relacja

happymiles.pl

Zdaje się to potwierdzać tezę, że usługa będzie dystrybuowana łącznie: leasing od Idea Bank oraz wynajęcie urządzeń GPS od Happy Miles.

W regulaminie jest również definicja cennika. Jego istnienie ogranicza się jednak tylko do owej definicji. Chociaż zgodnie z nią powinien stanowić załącznik do regulaminu, to jednak próżno go tam szukać. W korespondencji z przedstawicielem Happy Miles również trudno doprosić się o jego przesłanie. W odpowiedzi na taką prośbę,otrzymałem zachętę do pozostawienia kontaktu telefonicznego oraz formułkę:

„Opłaty należne Happy Miles od Klienta za czynności świadczone w ramach Umowy określa Umowa i Cennik. W zakresie w jakim wysokość opłaty za tę samą czynność jest różna w Umowie i Cenniku, wiążąca dla stron jest wysokość podana w Umowie, chyba że co innego wynika z niniejszego Regulaminu. 

Wysokość opłat może się różnić wobec Klientów, Urządzeń lub Urządzeń Dodatkowych wykorzystywanych przez jednego Klienta w zależności od pakietu i modelu współpracy wybranego przez Klienta w Umowie wobec danego Urządzenia”. 

Wracając do regulaminu…

W kwestii udostępnienia urządzenia, ciekawie wygląda poniższy zapis. Jego konsekwencje dla użytkownika pewnie warto omówić z prawnikiem.

Rękojmia Happy Miles

happymiles.pl

Co do zasady, urządzenie ma być instalowane w pojeździe przed jego wydaniem przez leasingodawcę lub wynajmującego. Jeżeli jednak stanie się inaczej, urządzenie będzie montowane w późniejszym terminie przez Happy Miles. I tutaj kolejna ciekawostka:

Montaż Happy Miles

happymiles.pl

Zapis wydaje się być oczywisty. Ciekawe jednak jak uregulowana zostanie taka sytuacji w umowie leasingu. Jeżeli bowiem urządzenie ma być niezbędne do prawidłowego rozliczania usługi (na jego podstawie ma być ustalany przejechany dystans), to opisana powyżej sytuacja wydaje się uniemożliwiać prawidłowe wykonywanie umowy.

Ciekawie wygląda również kwestia odbioru urządzenia. Jeden z punktów regulaminu stwierdza, że podpisanie protokołu odbioru lub odbiur pojazdu jest równoznaczny z potwierdzeniem prawidłowego montażu urządzenia. Innym natomiast stwierdza, że protokół obioru może być podpisany za Klienta przez… pracownika Happy Miles. Może się do dokonać w dość niejasnych okolicznościach.

Happy Miles protokół

happymiles.pl

Może się oczywiście zdarzyć, że zajdzie konieczność demontażu urządzenia zamontowanego w samochodzie. Co w takiej sytuacji? Wszystko wskazuje na to, że trzeba przygotować się na koszty. Bliżej nieokreślone, ponieważ nie mam obecnie wglądu do cennika.

Happy Miles demontaż

happymiles.pl

Brak odpowiedzialności Happy Miles za działanie Klienta oraz osób trzecich jeszcze jestem w stanie zrozumieć. Tego ostatniego zapisu, zaznaczonego ramką, już jednak nie. Zakładam, że podczas demontażu przedstawiciel Happy Miles może zostawić dziurę w aucie i zgodnie z regulaminem Klient ma sobie sam poradzić z załataniem tej dziury.

Jeżeli już decydujemy się na demontaż urządzenia, warto przemyśleć dobrze termin, w którym operacja ma zostać przeprowadzona. Regulamin przewiduje bowiem, że w przypadku gdy do demontażu nie dojdzie dwukrotnie, w umówionym terminie, z przyczyn zależnych od Klienta, ustają wtedy uprawnienia wynikające z gwarancji lub umowy, których dotyczyło żądanie demontażu.

Happy Miles utrata gwarancji

happymiles.pl

Podobnie wygląda kwestia naprawy ewentualnych wad w ramach udzielanej gwarancji. W przypadku niestawienia się dwukrotnie w miejscu oraz terminie wyznaczonym przez happy Miles, Klient traci uprawnienia wynikające z gwarancji.

Happy Miles utrata gwarancji

happymiles.pl

W celu uniknięcia wątpliwości, regulamin wskazuje również, jakich sytuacji gwarancja nie obejmuje.

Happy Miles utrata gwarancji

happymiles.pl

Zwracam tutaj uwagę na fakt, że gwarancja udzielana jest wyłącznie na okres 48 miesięcy. W przypadku podpisywania umowy leasingu na dłuższy okres urządzenie nie będzie objęte gwarancją w okresie trwania umowy, której istotną częścią jest właśnie owo urządzenie. Może to powodować postanie dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją urządzenia. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to,  w jaki sposób świadczona będzie dalej usługa finansowania, w przypadku gdy urządzenie będzie niesprawne. Kwestię ewentualnych dodatkowych kosztów, mogących się pojawić już po upływie okresu gwarancji, również wspomina regulamin.

Serwis Happy Miles

happymiles.pl

Na zakończenie w regulaminie pojawia się, zaskakująca dla mnie informacja:

Opłaty Happy Miles

happymiles.pl

Nie pojawią się więc koszty na rzecz Happy Miles. Czy jednak na pewno oznacza to, że nie pojawią się żadne koszty związane z eksploatacją urządzenia? Czy może zwyczajnie stroną, względem której Klient będzie zobowiązany do ponoszenia kosztów, będzie leasingodawca lub wynajmujący? Trzeba poczekać na pojawienie się dokumentów dotyczących usługi po stronie Idea Banku lub Idea Leasing.

Na koniec jeszcze kilka zapisów dotyczących odpowiedzialności Happy Miles. Prezentują się dość groteskowo.

Odpowiedzialność Happy Miles

happymiles.pl

Chyba krócej byłoby napisać za co Happy Miles odpowiada.

Tak jak wspomniałem, nie ma jeszcze żadnych dokumentów regulujących usługę na stronie Idea Bank czy Idea Leasing. Być może okaże się, że proponowane Klientom warunki będą różniły się od tych wynikających z dokumentów dotyczących samej usługi. Poczekamy- zobaczymy.

A Wy co sądzicie o usłudze?

like-finron

View Comments (5)

5 Comments

 1. Łukasz

  Grudzień 20, 2016 at 10:25 pm

  Zapisy w umowie są co najmniej niepokojące:)ale sam pomysł zastosowania kilometrówki jest dobry. Niestety w przypadku tego produktu faktycznie taniej (miesięcznie, nie globalnie) wyjdzie tylko wtedy gdy samochód stoi na parkingu. Gdyby połączyli ten produkt z wynajmem długoterminowym, czyli oddajesz po umowie w zamian za wysoki wykup byłby to fajny leasing. A tak, wyszło jak zwykle w Idea, na pierwszy rzut oka wydaje się tanie, a jak płacisz to płaczesz.

  • Finron

   Grudzień 21, 2016 at 10:38 am

   Niestety. Jeśli przejrzy się komentarze internautów, można spotkać się z krótkimi, typu: „Idea Bank”. Ten bank ma już określoną reputację i potwierdza ją również teraz. Pomysł można ocenić pozytywnie, ale, tak jak wspomniałem, to przede wszystkim usługa finansowa.

 2. Daniel

  Grudzień 18, 2016 at 10:37 am

  Bardzo przydatny wpis :) Przynajmniej się nie natnę. 20 000 km to ja robię prywatnie, a ile robi samochód firmowy to nie będę nawet mówić..

  • Finron

   Grudzień 19, 2016 at 9:12 pm

   Widziałem, że dziś pojawiły się pierwsze reklamy w TV. Na razie na stronia Idea Leasing widzę regulamin produktu (https://www.idealeasing.pl/doc/Regulaminy/Leasing_na_kilometry_regulamin.pdf). Poza tym oczywiście formularze kontaktowe do wypełnienia :) Chętnie zobaczyłbym umowę tego produktu i sprawdził jak w praktyce wyglądają zapisy. Odnośnie ceny to sprawa raczej jest oczywista – żadnych oszczędności nie należy się spodziewać.

  • Finron

   Grudzień 19, 2016 at 9:15 pm

   …regulamin oczywiście zrecenzuję w najbliższym czasie :)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Biznes

More in Biznes

głowna

Oto crowfunding. Przegląd platform finansowania społecznościowego.

FinronMaj 18, 2017
glowna

Sprawdź co kryją gwiazdki…

FinronKwiecień 29, 2017
glowna

Zapytaj prawnika…

FinronKwiecień 23, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.