Finansowanie

Chcą chronić Cię przed niechcianą pożyczką… i dają gwarancję niczego.

pixabay.com
Chcą chronić Cię przed niechcianą pożyczką… i dają gwarancję niczego.

Może mieliście już okazję przeczytania o starcie systemu bezpiecznypesel.pl.

Na stronie systemu przeczytać można:

W celu ochrony konsumentów przy współpracy ze Związkiem Firm Pożyczkowych platforma CREDIT CHECK została rozszerzona o nową funkcjonalność. Każdy konsument może już dziś zastrzec swój numer PESEL, dzięki czemu informacja o zastrzeżeniu jego danych będzie dostępna dla wszystkich współpracujących Pożyczkodawców. Wpisanie danych przez konsumenta na portalu bezpiecznypesel.pl powoduje, że użytkownicy systemu CreditCheck są poinformowaniu, że nie planuje on zaciągania pożyczki i ułatwia zapobieganiu oszustwom i wyłudzeniom. 

Po pojawieniu się pierwszych doniesień o starcie systemu, pojawiły się również pierwsze wątpliwości związane z jego działaniem.

komentarze bezpiecznypesel

Widzę, że 11 marca w serwisie Cashless zdążyła się już nawet pojawić odpowiedź CRIF na zarzuty odnoszące się do bezpieczeństwa platformy. Choć temat bezpieczeństwa danych jest bardzo ważny, ja chcę skupić się na kwestii tego, co w ogóle daje system bezpiecznypesel.pl.

Tutaj znajduje się regulamin zastrzegania danych. Jest w nim kilka ważnych zapisów, które przybliżają zasady działania narzędzia. Na początek definicja samej usługi.

bezpiecznypesel.pl definicja

bezpiecznypesel.pl

W definicja pojawiają się zwroty „kredytodawca” oraz „umowa kredytowa”. Niech Was to nie zmyli. Lista podmiotów korzystających z narzędzia dostępna jest tutaj. Znajdziecie tam tylko jeden bank, o którym do dziś nawet nie słyszałem.

Narzędzie daje możliwość dokonania dwóch rodzajów zastrzeżenia:

a) „zastrzeżenie – prewencja”, w przypadku, w którym posiada się dowód osobisty;

b) „zastrzeżenie – utrata”, w przypadku, w którym utraciło się dowód osobisty

Regulamin przewiduje, że w przypadku zastrzeżenia w wariancie „prewencja” wymagane jest przesłanie skanu dowodu osobistego. Brak przesłanie skanu dowodu zdaje się jednak nie powodować bezskuteczności całego procesu. Regulamin zakłada tylko oznaczenie takiego zgłoszenia jako niezweryfikowane.

bezpiecznypesel.pl zastrzeżenie

bezpiecznypesel.pl

Po wypełnienia formularza zastrzeżenia swojego numeru PESEL, należy spodziewać się telefonu ze strony CRIF. Proces zakłada bowiem, że dokonywane jest telefoniczne potwierdzenie faktu dokonania zastrzeżenia.

bezpiecznypesel.pl telefon

bezpiecznypesel.pl

Jeżeli po przejściu całej tej procedury uważasz, że możesz spać spokojnie, to nic bardziej mylnego. Zwracałem już uwagę na to, jakie podmioty korzystają z narzędzia. Dodatkowo, zastrzeżenie numeru PESEL wcale nie gwarantuje, że uchroni Cię to przed zaciągnięciem niechcianej pożyczki nawet u uczestników narzędzia.

bezpiecznypesel.pl gwarancja

bezpiecznypesel.pl

W ramach usługi weryfikacji, bo taką na rzecz kredytodawców świadczyć będzie przy użyciu Twoich danych osobowych CRIF, uczestnicy platformy mogą składać wnioski o udostępnienie informacji, czy dany numer PESEL został zastrzeżony.

Oczywiście, można uznać za logiczne, że CRIF nie ponosi odpowiedzialności za to, jakie działania podejmie kredytodawca-uczestnik platformy, w wyniku uzyskania informacji, że dany numer PESEL został zastrzeżony. Pozwoliłem sobie więc zapytać u źródła, jak wygląda kwestia działań pożyczkodawców w sytuacji powzięcia informacji o zastrzeżeniu numeru PESEL. Wysłałem do kilku uczestników systemu (Wonga, Provident, Lendon, Bocian Pożyczki, Vivus, Filarum, Moneyman) zapytanie o treści:

Na stronie usługi Bezpieczny PESEL (https://www.bezpiecznypesel.pl/uczestnicy/) Państwa firma jest wymioniona jako Uczestnik.

Czy Państwa procedury przewidują, że pozyskanie informacji na temat zastrzeżenia numeru PESEL w ramach wspomnianego narzędzia, jest jednoznaczne z odmową dalszego procesowania wniosku. Czy każdy składany u Państwa wniosek pożyczkowy jest weryfikowany pod kątem zastrzeżenia numeru PESEL we wspomnianej bazie?

Odpowiedź przyszła jedynie z Wongi:

Tak, sprawdzamy tę bazę i wszystkie wnioski. Jeśli Klient zastrzegł swój pesel w usłudze bezpieczny pesel, to pożyczka nie jest udzielana.

Dodatkowo, na czacie Filarum otrzymałem taką oto informację:

czat filarum

W przypadku czatu biorę pod uwagę, że pracownicy Filarum nie są w ogóle świadomi, że takie narzędzie jest stosowane, co również jednak chluby nie przynosi.

Oczywiście każda inicjatywa od czegoś zaczyna. Narzędzie bezpiecznypesel wygląda jednak na bardzo nieprzygotowaną inicjatywę. Jeżeli projekt, który w mojej ocenie odpowiada na istotną potrzebę, opierający się na przetwarzaniu danych osobowych, zaraz po jego starcie wywołuje takie komentarze jak te wymieniony powyżej, to znaczy, że sami twórcy nie traktują go zbyt poważnie, albo po prostu nie są zbyt kompetentni. Choć jedną i drugą opcję trudno uznać za pozytyw, nie wykluczam, że dobry marketing spowoduje, że rozwiązanie się przyjmie – w dużej mierze zapewne za sprawą niewiedzy co do zasad jego działania.

A Wy co sądzicie o rozwiązaniu?

like finron

Click to add a comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Finansowanie

More in Finansowanie

glowna2

Gwarantowany bon wakacyjny i szansa na samochód urodzinowy od Vivusa.

FinronLipiec 4, 2017
glowna

Pozwól sobie na Superfotelik.

FinronCzerwiec 19, 2017
glowa

Euroloan. To dlatego Finowie są tacy zamknięci w sobie?

FinronCzerwiec 12, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.