Finansowanie

390 zł kary za nieodesłanie umowy, ukryta tabela opłat i bardzo prestiżowe odznaczenia czyli Kasomat.pl.

fotolia.com
390 zł kary za nieodesłanie umowy, ukryta tabela opłat i bardzo prestiżowe odznaczenia czyli Kasomat.pl.

Natknąłem się jakiś czas temu na tekst Uwaga na Kasomat – kara w wysokości 390 zł za zaniechanie odesłania podpisanej umowy. Firmy pożyczkowe stosują różne praktyki, aby maksymalizować swoje zyski, o czym można przekonać się czytając wpisy z cyklu wszystko o pożyczkach. O takiej jednak jeszcze nie słyszałem.

Nie będę powielał informacji przedstawionych na stronie Midas24. Tytułem uzupełnienia, opiszę kilka dodatkowych, ciekawych praktyk, które zaobserwowałem w serwisie Kasomat.

Tak jak już zostało wspomniane w przywołanym tekście, przeszkodą, którą na swojej drodze napotyka osoba potencjalnie zainteresowana wzięciem pożyczki, jest brak dostępności tabeli opłat i prowizji. Wydawałoby się, że powinna się ona znajdować tutaj, jednak nic z tych rzeczy. Bez problemu można za to uzyskać dostęp do wzorca umowy, zawierającego feralny zapis i odsyłającego do… Tabeli Opłat i Prowizji. Koło więc pięknie się domyka.

Mając nadzieję, że uda się do tej mocno skrywanej tajemnicy dotrzeć, rozpocznę proces wnioskowania o pożyczkę. Przed finalizacją, jak sądzę, powinny pojawić się jakieś dokumenty do zapoznania się.

Już na początek niespodzianka. Na stronie głównej ustalam wnioskowaną kwotę 100 zł na 10 dni i wybieram Kliknij tutaj i pożycz. Co dalej? Pojawia się kolejny ekran, na którym wnioskowana kwota to 350 zł.

Kasomat zmieniająca się kwota

kasomat.pl

Kasomat zmiana kwoty

kasomat.pl

Przejście do kolejnego kroku wymaga niestety utworzenie konta w serwisie. Trudno. Przy okazji przetestuję później jak serwis poradzi sobie z usunięciem konta oraz zaprzestaniem przetwarzania moich danych osobowych.

Pod formularzem, który należy wypełnić, znajduje się część Klauzule.

Kasomat klauzule

kasomat.pl

Na screenie powyżej widać Zabezpieczenie instytucjonalne. Pamiętacie łotewskiego gwarantora ?

W przypadku wybrania opcji Zabezpieczenie własne, pojawia się taka informacja:

Wybrałeś/aś zabezpieczenie własne – przedstaw przedmiot zabezpieczenia, prześlij do nas a) zastaw na rzeczach ruchomych, b) cesję praw na zabezpieczenie, c) gwarancję bankową lub d) poręczenie osoby fizycznej lub prawnej – na adres weryfikacja@kasomat.pl. Do czasu weryfikacji zabezpieczenia pożyczka nie zostanie wypłacona.

Spójrzmy więc co to za poręczenie oraz co ciekawego znajduje się w regulaminie serwisu.

W kwestii poręczyciela, już na początku dobra wiadomość. Poręczenia nie udzieli nam spółka z Malty czy Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Nie będzie to nawet spółka łotewska tylko solidna, polska firma: Partners of Securities Spółka z o.o. Jak widać na poniższym screenie, firma posiada nawet siedzibę.

Kasomat poręczyciel

kasomat.pl

I to właściwie wszystko z rzeczy pozytywnych, które wynikają z umowy poręczenia. Dalej jest już, można rzec, klasyka gatunku tzn.:

– symboliczna opłata za udzielenie poręczenia w kwocie 17% kwoty pożyczki w skali roku,

Kasomat opłata za poręczenie

kasomat.pl

– regres po przejęciu zobowiązania, wynikającego z udzielonego poręczenia.

Kasomat regres

Kasomat.pl

Co ważne, poręczenie obejmuje jedynie kwotę główną pożyczki (kapitał). Wszystkie pozostałe opłaty, mimo zawartej po okazyjnej cenie umowy poręczenia, należy pokryć z własnej kieszeni.

Kasomat poręczenie - tylko kapitał

kasomat.pl

W przypadku problemów z uregulowaniem należności względem poręczyciela, przewidziane są oczywiście stosowne opłaty za czynności windykacyjne, w tym również opłata zryczałtowana za wszelkie czynności w kwocie do 20% kwoty długu, nie mniej jednak niż 300 zł (w przypadku windykacji zewnętrznej).

Kasomat - windykacja

kasomat.pl

Najlepsze zostało jednak na deser.

Kasomat - nieodesłanie umowy

kasomat.pl

Czyli to, o czym w swoim tekście pisał serwis Midas24, tylko w umowie poręczenia, a nie kredytowej i tym razem wyrażone wprost, a nie w ukrytej tabeli opłat.

Po zapoznaniu się z regulaminem, myślę, że warty odnotowania jest jeden zapis – raczej w formie ciekawostki (jeżeli dostrzegasz zapis potencjalnie groźny dla Klientów serwisu, napisz lub zostaw komentarz pod tekstem). Chodzi mianowicie o klauzulę salwatoryjną (przyznaję, nie spotkałem się wcześniej z czymś takim).

Klauzula salwatoryjna

kasomat.pl

Wracam więc w tym momencie do procesu wnioskowania o pożyczkę, w poszukiwaniu tabeli opłat i prowizji.

Przypominam, że na ekranie głównym wnioskowaną kwotą było 100 zł. W drugim kroku kwota została zwiększona do 350 zł. Po uzupełnieniu formularza o swoje dane osobowe, w kolejnym kroku ponownie wnioskowana kwota to 350 zł, mimo dokonania już wcześniej korekty.

Kasomat - zmiana kwoty

kasomat.pl

W tym momencie dochodzę jednak do wniosku nie będę kontynuował tego procesu. Nie chcę zaśmiecać swojego raportu BIK niepotrzebnymi zapytaniami, a dotychczasowe praktyki Kasomatu powodują, że czuję pewien dyskomfort w związku z podawania na tej stronie jakichkolwiek swoich danych. Jeżeli jest jakiś śmiałek, który wykonał kolejny krok, zapraszam do dzielenia się wrażeniami.

Mimo, iż proces wnioskowania o pożyczkę zakończyłem, to nie koniec ciekawostek, związanych z serwisem. Kredytomat chwali się kilkoma wyróżnieniami, które, jak sądzę, mają uwiarygodniać go w oczach potencjalnych Klientów. Poniżej, krótka charakterystyka wyróżnień wskazanych na stronie.

Nagrody Kasomat

kasomat.pl

Idziemy więc po kolei.

Wpis na blogu Kasomatu wskazuje na przyczynę przyznania nagrody Medal Polskiej Przedsiebiorczości. Myślę, że nie wymaga to komentarza.

Godło

kasomat.pl

Chciałem sprawdzić jakie kryteria należało spełnić aby otrzymać to prestiżowe wyróżnienie, jednak pod adresem www.m-p-p.pl przywitał mnie taki obrazek.

MPP strona

http://m-p-p.pl/

Profil fejsbukowy Medali Polskiej Przedsiębiorczości od 5. sierpnia zdaje się nie być aktualizowany. Pozwoliłem sobie jednak, na wszelki wypadek, pozostawić krótką wiadomość. Przesłałem również maila na adresy wskazane na profilu. Jeżeli otrzymam jakąś odpowiedź – uzupełnię wpis.

MPP Facebook

facebook.com/MedalPolskiejPrzedsiebiorczosci/

Kolejne wyróżnienie to Odpowiedzialny Pożyczkodawca Loan Magazine.

Kim jest odpowiedzialny pożyczkodawca? Odsyłam do źródła, czyli na stronę Loan Magazine. Link donoszący się do Kodeksu Odpowiedzialnego Pożyczania jest nieaktywny. Wystarczy jednak wpisać hasło w google i możemy zapoznać się z dokumentem. Kodeks, to, w mojej opinii, określenie nieco na wyrost. Zwracam również uwagę na katalog odpowiedzialnych pożyczkodawców:

Odpowiedzialni

loan-magazine.pl

Zachęcam również do poświęcenia minuty oraz obejrzenia wzruszającej wypowiedzi Pani Margity Kaczmarek na temat odpowiedzialnego pożyczania.

Kolejne wyróżnienie to 100% Jakości od sfery-finansow.pl. Po wpisaniu adresu w google widzę to:

sfera-finansow-google

Po wpisaniu adresu w pasku adresu, to (screen’y odpowiednia z Firefox, Chrome oraz IE):

sfera-finansow

Na koniec pozostała Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Właściciel marki Kasomat jest po prostu jej członkiem. Na stronie Konferencji  znalazłem zakładkę Rejestr nierzetelnych praktyka, a w nim adres mailowy etyka@kpf.pl służący do zgłaszania takowych.

Wysłałem zgłoszenie dotyczące praktyk serwisu Kasomat i czekam na odpowiedź. Zapytałem również sam serwis o opisane przeze mnie praktyki. Nie omieszkam oczywiście poinformować o ewentualnej odpowiedzi.

Pytanie dotyczące lokalizacji tabeli opłat i prowizji pozwoliłem sobie również zadać na fejsbukowym profilu Kasomatu. Na razie bez odpowiedzi.

Kasomat Fejs

www.facebook.com/kasomat#

Ocenę serwisu jak zwykle pozostawiam do oceny indywidualnej.

PS. Jak widzę, na blogu serwisu Kasomat prowadzony jest cykl Problemy klientów – z życia wzięte. Idealnym tematem do kolejnego odcinka byłyby problemy z odnalezieniem Tabeli opłat i prowizji.

Uważasz tekst za wartościowy ? podziel się nim.

View Comments (3)

3 Comments

 1. Jessica333

  Grudzień 21, 2016 at 9:45 am

  Wspanialy blog. Ciesze sie wpadlem na te strone. Doceniam wysilek wlozony w tworzenie bloga i oczekuje na nowe posty. Pozdrawiam!

 2. Franek

  Październik 13, 2016 at 5:52 pm

  Bardzo rzetelna analiza, szkoda, że po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy tej firmy wyświetlają się promujące ją artykuły, których autorzy nawet nie zająknęli się o karze umownej w wysokości 390 zł. Obserwuję tę branżę od kilkunastu miesięcy, i te wszystkie medale, odznaczenia, wyróżnienia i nagrody są, za przeproszeniem, g… warte, bo to jest jeden ekosystem. Ja rozumiem, że chwilówki muszą być drogie, że trzeba jest spłacać w terminie, nie denerwuje mnie, że ktoś pobiera 250 zł prowizji od każdego pożyczonego 1000 zł. Denerwuje mnie po prostu naciąganie ludzi, często zdesperowanych, na dodatkowe opłaty.

  • Finron

   Październik 14, 2016 at 5:01 pm

   Jeśli chodzi o wyniki wyszukiwania to kłania się pozycjonowanie :) Co do innych artykułów…cóż, niestety jest trochę stron, które udają, że analizują różne oferty, a tak naprawdę są to tablice ogłoszeniowe dla programów afiliacyjnych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Finansowanie

More in Finansowanie

glowna2

Gwarantowany bon wakacyjny i szansa na samochód urodzinowy od Vivusa.

FinronLipiec 4, 2017
glowna

Pozwól sobie na Superfotelik.

FinronCzerwiec 19, 2017
glowa

Euroloan. To dlatego Finowie są tacy zamknięci w sobie?

FinronCzerwiec 12, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.