Oszczędności

15% zysku w dwa lata- optymistyczna Lokata Dywidendowa w BGŻ Optima.

źródło: bgzoptima.pl
15% zysku w dwa lata- optymistyczna Lokata Dywidendowa w BGŻ Optima.

25 listopada rozpoczą się okres subskrypcji Lokaty Dywidendowej- nowego produktu oferowanego przez BGŻ Optimę. Materiały reklamowe wskazują na możliwość uzyskania do 15% zysku w ciągu dwóch lat, przy jednoczesnej 100% ochronie kapitału. Biorąc pod uwagę nędzne, standardowe oprocentowanie lokat lub oferowanie przez Banki wyższych stawek jedynie w paczce ze zobowiązaniami typu: przeniesienie konta, przelewanie wynagrodzenia, płatności kartą itp., oferta wydaje się być warta przynajmniej sprawdzenia jej szczegółów.

lokata baner

bgzoptima.pl

 

Produkt założyć można w okresie od 25 listopada 2015 r. do 28 grudnia 2015 r. do godziny 16.30 (Okres subskrypcji). W tym czasie środki oprocentowane będą na 2% w skali roku. Minimalna kwota niezbędna do założenia lokaty to 4000 zł, a okres inwestycji to 24 miesiące, przy czym brak jest kosztów związanych z wcześniejszym zakończeniem lokaty (poza utratą szansy na zysk po zakończeniu lokaty).

lokata cechy

bgzoptima.pl

 

Zgodnie z informacjami ze strony Banku, produkt dostępny jest wyłącznie dla Klientów posiadających rachunek Konto Indywidualne BGŻOptima.

lokata dla posiadaczy konta

Jak już zostało wspomniane, potencjalny zysk z inwestycji może wynieść maksymalnie 15% w okresie inwestycji, czyli dwóch lat. Na załączonej wcześniej grafice widać, że dodatkowo znajduje się informacja o 7,5% w skali roku. Początkowo sądziłem, że jest to ograniczenie maksymalnego zysku w skali roku, jednak nie znalazłem żadnego zapisu potwierdzającego te obawy. Wygląda więc na to, że jest zabieg mający jedynie ułatwić porównanie z tradycyjnymi depozytami, których oprocentowanie podawane jest również w skali roku.

Zysk z lokaty, zgodnie z informacjami znajdującymi się na stronie Banku, uzależniony jest od:

„(…)procentowego wzrostu indeksu iSTOXX Europe Next Dividend Low Risk 50.”

A czymże jest ten indeks?

indeks

bgzoptima.pl

 

Po pierwszej lekturze powyższego tekstu przyznam, że nadal nie wiem w co/kogo będą inwestowane środki od kogo/czego będzie zależał los wspomnianego indeksu, oraz, w konsekwencji, los zainwestowanych środków. Dla ułatwienia Bank wskazuje link, pod którym mają znaleźć się informacje dotyczące notowań indeksu:

http://www.stoxx.com/indices/index_information.html?symbol=ENDLRP

Wchodząc na wskazaną stronę można sprawdzić jak kształtowały się notowania wspomnianego indeksu w latach 2000-2015:

grafika notowania

źródło: stoxx.com

 

Poniżej znajduje się opis sposobu, w jaki Bank ustali ostateczne oprocentowanie Lokaty Dywidendowej:

ustalenie oprocentowania

bgzoptima.pl

 

Widać zatem, że zysk dla Klienta inwestującego w produkt może wynieść maksymalnie 60% wzrostu wartości indeksu. Z pomocą w zrozumieniu reguły przychodzi Bank, rozpisując 3 przykładowe scenariusze dla zobrazowania jaki byłby zysk z lokaty dla poszczególnych scenariuszy:

scenariusze

bgzoptima.pl

 

Korzystając z faktu, że mamy źródło historycznych notowań indeksu, warto sprawdzić jak wyglądałyby zyski z produktu, przy zastosowaniu obecnego mechanizmu działania produktu, ale w oparciu właśnie o dane historyczne.

Przypominam zatem:

– 30 grudnia odczytujemy wartość zamknięcia indeksu, która będzie punktem odniesienia dla określenia zmiany wartości indeksu;

– w dniach 27 czerwca, 27 grudnia (w dwóch kolejnych latach) odczytujemy wartości zamknięcia indeksu;

– obliczamy średnią arytmetyczną wartości w terminach opisanych powyżej;

– sprawdzamy zmianę wartości indeksu;

– obliczamy zysk i ustalamy końcowe oprocentowanie środków;

Ponieważ na stronie źródłowej nie ma dostępnych notowań dla każdego dnia, w obliczeniach zastosuję zasadę opisaną w warunkach subskrypcji (zachęcam do zapoznania się z tym dokumentem):

zalozenia obserwacja

Wynik symulacji jest następujący:

wynik symulacji

Widać zatem, że w poprzednich latach oprocentowanie środków na lokacie, przy zastosowaniu obecnego mechanizmu ich obliczania, byłaby daleka od 15%. Przypominam, że podane wartości oprocentowania podane są w skali dwóch lat, a zysk byłby jeszcze obciążony podatkiem. Nie oznacza to oczywiście, że tym razem zysk będzie na porównywalnym poziomie. Dodatkowo refleksja, która pojawiła się u mnie po przygotowaniu powyższego zestawienia, jest taka, że, w mojej ocenie największa przeszkoda w realizacji maksymalnego zysku leży u podstaw całego produktu, a mianowicie:

przeszkoda

bgzoptima.pl

 

Zdaje się, że decydujące będzie notowanie indeksu z dnia 30 grudnia 2015. Jak widać na powyższym zestawieniu, wysoka średnia notowań indeksu w okresie inwestycji może zostać zniwelowana równie wysoki notowaniem wyjściowym. Przy ostatecznej decyzji o ewentualnym wyborze produktu warto mieć świadomość jednej kwestii, którą również sygnalizuje Bank:

Oprocentowanie Lokaty może być niższe od oprocentowania standardowych lokat terminowych, a w szczególności może wynieść 0% w skali 24 miesięcy. Od odsetek naliczonych od kapitału lokaty pobrany będzie zryczałtowany podatek dochodowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Produkt trudno jednoznacznie określić jako atrakcyjny lub nieatrakcyjny. Stawka 15%, biorąc pod uwagę historyczne notowania, jest wersją bardzo optymistyczną. Największe ryzyko inwestycji środków w Lokatę Dywidendową to chyba możliwość braku jakiegokolwiek zysku ze środków po dwóch latach. Ewentualne wcześniejsze wycofanie środków z lokaty nie wiąże się z jakimikolwiek opłatami, powoduje jednak, co naturalne, utratę prawa do otrzymania odsetek od zainwestowanych środków.

Ocenę produktu jak zwykle pozostawiam do indywidualnego rozważenia.

Click to add a comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Oszczędności

More in Oszczędności

glowna

JuniorGo – nie daj się oskubać.

FinronMarzec 22, 2017
glowna

Grosz do grosza i będzie kokosza…

FinronMarzec 4, 2017
glowna

Inwestycja w producentów gier

FinronLuty 13, 2017

Footer

Copyrights 2015. All rights reserved

Copyright © 2014 Top News Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.